Keler balığı morfolojisinden esinlenerek geliştirilen harmanlanmış kanat gövde tasarımlarının aerodinamik karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of the aerodynamic characteristics of blended wing body designs inspired by the morphology of the angel shark
- Tez No: 989151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİMMET ERDİ TANÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aeronautical Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Deneysel olarak yürütülen bu tez çalışmasında, 7 farklı keler balığı türünün üst projeksiyon görünümlerinden esinlenilerek biyomimetik yaklaşımla harmanlanmış kanat gövde (HKG) tasarımları geliştirilmiştir. Geliştirilen bu tasarımların aerodinamik karakteristiklerini belirlemek amacıyla kuvvet ölçüm, basınç ölçüm, yüzey yağ akış görüntüleme deneyleri 1.2×105 ve 0.9×105 Reynolds sayılarında ses altı rüzgar tünelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, belirlenen Japanese A.S. ve Taiwan A.S HKG modelleri için farklı konfigürasyonlarda dört uç plaka ve beş kıvrık uç kanatçık tasarımı entegre edilerek pasif akış kontrol elemanlarının HGK karakteristiğine etkileri incelenmiştir. Bunların yanı sıra Taiwan A.S HKG modeli için taban etkisini etkisi 4 farklı h/c=0.8, 0.6, 0.4, ve 0.2 oranları için incelenmiştir. Sonuçlar, biyomimetik HKG tasarımlarının pasif kontrol elemanlarıyla birlikte kullanıldığında kaldırma katsayısında ve sürükleme katsayısında iyileşmeler sağladığını ortaya koymuştur. Taban etkisi incelenen deneylerde yere yakın uçuşlarda C_L değerlerinde artış C_D değerlerinde ise düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma biyomimetik tasarımın ve HKG mimarisinin mühendislik uygulamalarındaki potansiyelini deneysel olarak ortaya koyarak, alana özgün katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this experimentally conducted thesis study, biomimetically blended wing body (BWB) designs were developed by drawing inspiration from the top view projections seven different angel shark species. To determine the aerodynamic characteristics of the developed configurations, force measurement, pressure measurement, and surface oil flow visualization experiments were conducted in a subsonic wind tunnel at Reynolds numbers of 1.2×10⁵ and 0.9×105. In the second phase of the study, passive flow control elements were integrated into the Japanese A.S. and Taiwan A.S. BWB models by incorporating four different end plate configurations and five types of curved winglet designs. The effects of these elements on the aerodynamic behavior of the BWB models were investigated. Additionally, for the Taiwan A.S. BWB model, the ground effect was examined for four different h/c ratios: 0.8, 0.6, 0.4, and 0.2. In the experiments examining the ground effect, an increase in CL values and a decrease in CD values were observed during low-altitude flights. The study experimentally demonstrated the potential of biomimetic design and BWB architecture in engineering applications, making unique contributions to the field.