Serebral palsili çocuklarda ev tabanlı eylem gözlem eğitiminin çiğneme ve yutma fonksiyonu üzerine etkisi
The effect of home-based action observation training on chewing and swallowing function in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 989154
  2. Yazar: SEDA NUR KEMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEN SEREL ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; çiğneme bozukluğu olan Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda Fonksiyonel Çiğneme Eğitimi (FÇE) ile birlikte uygulanan Ev Tabanlı Eylem Gözlem Eğitimi (EGE)'nin çiğneme ve yutma fonksiyonu ile beslenme davranışı üzerine etkisinin incelenmesidir. Çiğneme bozukluğu olan 22 SP'li çocuk çalışma grubu (%36,4 kız; ortalama yaş 11,00±4,38 yıl) ve kontrol grubu (%54,5 kız; ortalama yaş 10,82±4,96 yıl) olmak üzere ikiye ayrıldı. Her iki gruba 12 hafta boyunca, haftada 5 gün, günde 5 set FÇE uygulandı. Ek olarak çalışma grubuna telerehabilitasyon yoluyla 12 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 1 set Ev Tabanlı EGE uygulandı. Tüm çocuklar başlangıçta, 6. haftada ve 12 haftanın sonunda değerlendirildi. Birincil sonuç ölçütlerinden çiğneme fonksiyonu Karaduman Çiğneme Performans Skalası (KÇPS), Çiğneme Fonksiyonu Gözlem ve Değerlendirme Aracı (Turkish Version of the Mastication Observation and Evaluation, T-MOE), Çocuklarda Katıları Çiğneme ve Yutma Testi (Test of Masticating and Swallowing Solids in Children, TOMASS-C), Uluslararası Disfaji Diyet Standardizasyon Girişimi (International Dysphagia Diet Standardisation Initiative, IDDSI)'ne göre çocuğun tolere edebildiği besin kıvamı ve Vizüel Analog Skalası (VAS)' na göre farklı besin kıvamlarında beslenirken yaşanılan zorluk seviyesi ile; yutma fonksiyonu Pediatrik Yeme Değerlendirme Aracı (The Pediatric version of the Eating Assessment Tool- PEDI-EAT-10) ve Yutma Bozukluğu Anketi (Dysphagia Disorder Survey, DDS) ile; beslenme davranışı ise Çocuk Beslenme Davranış Değerlendirmesi (ÇBDD) ile değerlendirildi. İkincil sonuç ölçütlerinden aileler ve bakım verenler üzerine beslenme/yutmanın etkisi Beslenme/Yutma Etki Anketi'nin Türkçe versiyonu (Turkish version of the Feeding/Swallowing Impact Survey, T-FS-IS) ile; çocuğun yaşam kalitesi Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği 3.0 SP Modülü (Pediatric Quality of Life Inventory 3.0 Cerebral Palsy Module, PedsQL 3.0 SP Modülü) ile; ve çocuğun katılımı Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (Pediatric Evaluation of Disability Inventory, PEDI) ile değerlendirildi. Çalışmamız sonucunda, çalışma grubunda kontrol grubuna kıyasla çiğneme performansı ile çiğneme sayısında artış gözlendi ve katı besinlerle beslenirken yaşanan zorluk düzeyinde daha belirgin bir azalma saptandı (p<0,05). Yutma performansı açısından çalışma grubu kontrol grubuna göre daha fazla gelişme gösterdi (p<0,05); ancak yutma bozukluğu şiddeti açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Çalışma grubunda, çocuk ve ebeveynin beslenme sırasında yaşadığı problemler ve bu problemlerin sıklığı kontrol grubuna kıyasla belirgin şekilde azaldı (p<0,05). Bununla birlikte, çocukların belirli besin gruplarını veya yeni besinleri kabulü ile ebeveynlerin problemli besleme stratejileri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Çalışma grubundaki bakım verenlerde, çocuklarının beslenme/yutma problemlerinin bakım veren üzerindeki etkisi azaldı (p<0,05). Ayrıca, çalışma grubunda yemek yeme aktivitelerine ilişkin yaşam kalitesi, kendine bakım aktivitelerine ve sosyal fonksiyonlara katılım kontrol grubuna kıyasla daha fazla artış gösterdi (p<0,05). Ev Tabanlı EGE, FÇE ile birlikte uygulandığında çiğneme ve yutma fonksiyonları ile beslenme davranışı üzerinde etkili, motor öğrenme prensiplerine dayanan, fonksiyonel, doğrudan çiğneme fonksiyonuna odaklanan, kolay uygulanabilir ve tele-rehabilitasyona uygun bir müdahale yöntemidir. Ayrıca bu kombine müdahale, çocukların yaşam kalitesi ve günlük yaşama katılımını artırırken, bakım verenlerin etkilenimini azaltma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, Ev Tabanlı EGE'nin rutin çiğneme eğitimi yaklaşımlarına tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılması önerilmekte; özellikle motor planlama bozukluğu bulunan ve motivasyon eksikliği nedeniyle egzersizleri uygulamakta güçlük çeken çocuklar için etkili bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Home-Based Action Observation Training (AOT) combined with Functional Chewing Training (FuCT) on chewing and swallowing functions, as well as feeding behaviour, in children with cerebral palsy (CP) who have chewing disorders. The study group consisted of 22 children with CP and chewing disorders (36.4% female; mean age: 11.00 ± 4.38 years), while the control group included 22 children with CP (54.5% female; mean age: 10.82 ± 4.96 years). Both groups received FuCT for 12 weeks, five days per week, five sets per day. In addition, the intervention group received one set of Home-Based AOT per day, three days a week, for 12 weeks via telerehabilitation. All children were assessed at baseline, at the 6th week, and at the end of the 12th week. Among the primary outcome measures, chewing function was evaluated using the Karaduman Chewing Performance Scale (KCPS), the Turkish Version of the Mastication Observation and Evaluation (T-MOE), the Test of Masticating and Swallowing Solids in Children (TOMASS-C), the food texture tolerated by the child according to the International Dysphagia Diet Standardisation Initiative (IDDSI), and the level of difficulty experienced while feeding with different food textures using the Visual Analog Scale (VAS). Swallowing function was assessed with the Pediatric version of the Eating Assessment Tool (PEDI-EAT-10) and the Dysphagia Disorder Survey (DDS). Feeding behaviour was evaluated using the Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale (BPFAS). Among the secondary outcome measures, the impact of feeding/swallowing on families and caregivers was assessed using the Turkish version of the Feeding/Swallowing Impact Survey (T-FS-IS); the child's quality of life was evaluated using the Pediatric Quality of Life Inventory CP Module (PedsQL 3.0 CP Module); and the child's participation was assessed using the Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI). As a result of our study, an increase in chewing performance and the number of chewing cycles was observed in the study group compared to the control group, and a more pronounced decrease in the level of difficulty experienced while eating solid foods was detected (p<0.05). In terms of swallowing performance, the study group showed more improvement compared to the control group (p<0.05); however, there was no significant difference between the groups in terms of the severity of swallowing disorders (p>0.05). In the study group, the problems experienced by the child and parent during feeding and the frequency of these problems decreased significantly compared to the control group (p<0.05). However, no significant difference was found between the groups in terms of children's acceptance of specific food groups or new foods and parents' problematic feeding strategies (p>0.05). Among caregivers in the study group, the impact of their children's feeding/swallowing problems on the caregiver has decreased (p<0.05). Furthermore, quality of life related to eating activities, participation in self-care activities, and social functioning showed a greater increase in the study group compared to the control group (p<0.05). When applied in combination with FuCT, Home-Based AOT is an effective, functional, and easily applicable intervention method that is based on motor learning principles, directly targets chewing function, and is suitable for telerehabilitation. Moreover, this combined intervention has the potential to enhance children's quality of life and participation in daily life while reducing caregiver burden. Therefore, it is recommended that Home-Based AOT be used as a complementary method to conventional chewing training approaches, particularly for children with motor planning impairments and those who have difficulty performing exercises correctly due to lack of motivation.