BİST30 şirketlerinde yabancı yatırımcının haberlere tepkisi
Reactions of foreign investors in BIST30 companies to news
- Tez No: 989155
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİHAT SOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Ekonometri, Economics, Finance, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Analitiği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yabancı portföy yatırımcıların makroekonomik haberlere verdiği tepkiler olay çalışması yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, makroekonomik haberlerin yabancı portföy yatırımları üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, piyasa tepkilerinin öngörülebilirliğini ve etkinliğini değerlendirmektir. Elde edilen bulgular, politika yapıcılar, yatırımcılar ve akademisyenler için karar alma süreçlerinde yol gösterici nitelikte olup, piyasa duyarlılığının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. İlk olarak, BİST30'daki 30 şirketin olay çalışması için belirlenen 3 döneme ait yabancı yatırımcı oranları ve TCMB politika faizi, FED politika faizi, Türkiye TÜFE ve ABD TÜFE verileri resmî kaynaklardan derlenerek analize uygun hale getirilmiştir. Zaman serisi analizi yapılacağı için yabancı yatırımcı oranları durağan hale getirildikten sonra 7 günlük hareketli ortalama kullanılarak anormal getiriler hesaplanmıştır. Ardından, t-değerleri ve ortalama anormal getiriler üzerinden yabancı portföy yatırımcılarının makroekonomik haber şoklarına verdikleri tepkiler istatistiksel olarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the reactions of foreign portfolio investors to macroeconomic news using the event study method. The purpose of this research is to assess the predictability and effectiveness of market reactions by revealing the impact of macroeconomic news on foreign portfolio investments. The findings provide guidance for policymakers, investors, and academics in their decision-making processes and contribute to a better understanding of market sentiment. Firstly, data on foreign investment rates, the Central Bank of the Republic of Turkey's policy interest rate, Federal Reserve System's policy interest rate, the Turkish CPI, and the US CPI for the three periods selected for the event study of 30 companies in the BIST30 index were collected from official sources and made suitable for analysis. Since time series analysis was being conducted, foreign investment rates were transformed into stationary series and abnormal returns were calculated using a 7-day moving average. Subsequently, the reactions of foreign portfolio investors to macroeconomic news shocks were statistically analyzed and interpreted using t-values and average abnormal returns. Statistically significant findings were obtained.