Ahmed Glokom Valvi cerrahi sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of surgical outcomes of Ahmed Glaucoma Valve
- Tez No: 989192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:Bu çalışmada Ahmed glokom valvi uygulanan hastaların cerrahi sonuçlarını değerlendirmek , dirençli glokom olgularında Ahmed Glokom Valvi (AGV) implantasyonunun göz içi basıncı (GİB), antiglokomatöz ilaç kullanımı, görme keskinliği ve cerrahi başarı üzerindeki etkisini araştırmak, komplikasyonların önlenmesi için strateji geliştirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'nde Ocak 2020–Aralık 2025 tarihleri arasında AGV cerrahisi uygulanan ve postoperatif en az 1 yıl takibi bulunan 72 hastanın 72 gözü retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalar maksimal medikal tedaviye rağmen GİB'si 21 mmHg'nin üzerinde olan dirençli glokom olgularından oluşmaktaydı. Olgular primer glokom, neovasküler glokom, afakik glokom, konjenital glokom ve travmaya sekonder glokom tanılarını içermekteydi. Cerrahi başarı; postoperatif GİB'nin ilaçlı veya ilaçsız ≤21 mmHg olması, ışık hissinin korunması (logMAR ≤2,7) ve ek glokom cerrahisi gereksiniminin olmaması kriterlerinin birlikte sağlanması olarak tanımlandı. Antiglokomatöz ilaç gereksinimi, görme keskinliği ve GİB değerleri preoperatif ve postoperatif 1., 6. ve 12. aylarda değerlendirildi. Bulgular:Hastaların yaş ortalaması 55,37 yıl olup, %41,7'si kadın ve %58,3'ü erkekti. Ortalama GİB, preoperatif dönemde 35,67±8,34 mmHg iken postoperatif 1., 6. ve 12. aylarda sırasıyla 17,44±7,20 mmHg, 16,97±5,58 mmHg ve 17,03±5,57 mmHg olarak saptandı ve bu düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0,001). Ortalama kullanılan antiglaukomatöz ilaç sayısı preoperatif dönemde 2,88±0,41 iken, postoperatif 1. ayda 0,89±1,01, 6. ayda 0,99±0,99 ve 1. yılda 0,81±1,14'e geriledi (p<0,001). Toplam cerrahi başarı oranı postoperatif 1. ayda %66,7, 6. ayda %72,2 ve 1. yılda %70,8 olarak bulundu. Ortalama logMAR görme keskinliği preoperatif dönemde 1,50±0,86 iken, postoperatif 1., 6. ve 12. aylarda sırasıyla 1,36±0,84, 1,28±0,91 ve 1,33±0,92 olarak ölçüldü; 1. yıl sonunda görme keskinliğinin korunduğu ve preoperatif değerler ile 6. ay arasında anlamlı iyileşme olduğu saptandı. Sonuç:Ahmed Glokom Valvi implantasyonu, dirençli glokom olgularında göz içi basıncının etkin ve kalıcı biçimde düşürülmesini sağlarken, antiglokomatöz ilaç gereksinimini belirgin şekilde azaltmakta ve görme keskinliğinin korunmasına katkıda bulunmaktadır. Bu bulgular, AGV implantasyonunun uygun hasta grubunda etkili ve güvenilir bir cerrahi seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the surgical outcomes of patients who underwent Ahmed Glaucoma Valve implantation, to investigate the effects of Ahmed Glaucoma Valve (AGV) implantation on intraocular pressure (IOP), the use of antiglaucomatous medications, visual acuity, and surgical success in cases of refractory glaucoma, and to develop strategies for the prevention of complications. Materials and Methods:72 eyes of 72 patients who underwent AGV implantation at Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, between January 2020 and December 2025 and who completed at least 1 year of postoperative follow-up were retrospectively reviewed. All patients had refractory glaucoma with IOP greater than 21 mmHg despite maximal tolerated medical therapy. The study population included cases with primary glaucoma, neovascular glaucoma, aphakic glaucoma, congenital glaucoma, and trauma-related secondary glaucoma. Surgical success was defined as achieving a postoperative IOP of ≤21 mmHg with or without antiglaucomatous medication, preservation of light perception (logMAR ≤2.7), and absence of additional glaucoma surgery. Antiglaucomatous medication use, visual acuity, and IOP values were evaluated preoperatively and at postoperative 1, 6, and 12 months. Results:The mean age of the patients was 55.37 years; 41.7% were female and 58.3% were male. Mean IOP decreased significantly from 35.67±8.34 mmHg preoperatively to 17.44±7.20 mmHg at 1 month, 16.97±5.58 mmHg at 6 months, and 17.03±5.57 mmHg at 12 months postoperatively (p<0.001). The mean number of antiglaucomatous medications decreased from 2.88±0.41 preoperatively to 0.89±1.01 at 1 month, 0.99±0.99 at 6 months, and 0.81±1.14 at 1 year (p<0.001). The overall surgical success rates were 66.7% at 1 month, 72.2% at 6 months, and 70.8% at 1 year. Mean logMAR visual acuity was 1.50±0.86 preoperatively and 1.36±0.84, 1.28±0.91, and 1.33±0.92 at postoperative 1, 6, and 12 months, respectively. Visual acuity was preserved at 1 year, with a statistically significant improvement between preoperative values and postoperative 6-month measurements. Conclusion:Ahmed Glaucoma Valve implantation provides effective and sustained reduction of intraocular pressure in patients with refractory glaucoma, significantly reduces the need for antiglaucomatous medications, and contributes to the preservation of visual acuity. These findings suggest that AGV implantation is an effective and reliable surgical option in appropriately selected patients with refractory glaucoma.