Effect of process parameters on the fatıgue behavıor of rıveted joınts ın aırcraft structures
Uçak yapisallarindaki perçinli birleşimlerde proses parametrelerinin yorulma davranişina etkisi
  1. Tez No: 989202
  2. Yazar: MURAT BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Perçinli montaj, havacılık yapısal bileşenlerinde temel bir işlemdir. Uygulama kolaylığı, maliyet etkinliği ve mekanik yükleri geniş alanlara dağıtabilme yeteneği açısından değerlidir. Bu avantajlara rağmen, perçinli bağlantılar zamanla tekrarlayan yüklemeler sonucu oluşan yorulma hasarlarına karşı hassastır. Perçin ömrünü etkileyen çeşitli faktörler arasında perçin malzemesi seçimi, delik hazırlama kalitesi ve sıkma kuvveti yer alır. Sıkma kuvveti, perçin ile çevresindeki malzeme arasındaki temas basıncını etkiler ve bu da bağlantının yorulmaya karşı direncini belirler. Yetersiz kuvvet, bağlantının gevşemesine ve gerilme yığılmalarının artmasına neden olabilirken, aşırı kuvvet malzeme deformasyonuna ve erken arızaya yol açabilir. Bu çalışma, uçak yapılarında perçinli bağlantıların yorulma ömrü üzerine işlem parametrelerinin etkisini FE analizi kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Farklı sıkma kuvvetleri ve açıları uygulanmış, ardından delik ve bağlantı elemanının ön yüklemeleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, açık literatürdeki farklı hesaplamalı verilerle doğrulanmıştır. Doğrulamanın ardından, bu ön yükleme koşulları altında yorulma analizi gerçekleştirilmiştir. Yorulma analizi sonuçları, literatürde bildirilen deneysel bulgularla karşılaştırılmıştır. Önceki çalışmalarda yorulma analizleri genellikle deneysel olarak yapılırken, bu tezdeki analiz hesaplamalı olarak yürütülmüştür. Bulgular, analitik yöntemin tezde analiz edilen seçilmiş durumlar için yeterli doğrulukta sonuçlar sağladığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, daha güvenilir ve verimli uçak yapılarına katkı sağlayarak modern havacılığın genel güvenliğini ve etkinliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Riveted assembly is a fundamental process in aerospace structural components. It's valued for its ease of application, cost-effectiveness, and ability to distribute mechanical loads across large areas. Despite these advantages, riveted joints are vulnerable to fatigue failure caused by cyclic loading over time. Various factors influence fatigue life, including rivet material selection, hole preparation quality, and squeezing force. The squeezing force affects the contact pressure between the rivet and the surrounding material, influencing the joint's ability to resist fatigue. Insufficient force can lead to joint loosening and increased stress concentrations, while excessive force can cause material deformation and premature failure. This study aims to investigate the impact of the process parameters on the fatigue life of riveted joints in aircraft structures using FEA. Firstly, different squeezing forces and squeezing angles were applied and preloads of the hole and fastener is determined. Results were validated with different computational results in open literature. After validating, fatigue analysis was conducted under these preload conditions. Fatigue results were compared with experimental findings reported in the literature. While fatigue analysis in earlier studies was conducted experimentally, the analysis in this thesis was performed computationally. The findings indicate that the analytical method delivers sufficiently precise results for the selected cases analyzed in this thesis. The outcomes of this research will contribute to the development of more reliable and efficient aircraft structures, ultimately enhancing the overall safety and effectiveness of modern aviation.