Detection of water contamination in fuel tanks using FMCW radars
Akaryakıt tanklarındaki su kirliliğinin FMCW radarları kullanılarak tespiti
  1. Tez No: 989239
  2. Yazar: MOHAMED SAYED ABDELKHALEK AFIFI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SELÇUK HELHEL, Prof. Dr. MELİH GÜNAY, DOÇ. DR. ABDULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dizel yakıt depolarındaki su kirliliği otomotiv, denizcilik ve sanayi sektörlerinde önemli operasyonel ve ekonomik zorluklara yol açmaktadır. Yoğuşma, sızıntı veya yakıt higroskopikliğinden kaynaklanan su varlığı mikrobiyal büyümeye, korozyona ve motor hasarına yol açar. Bakteriler ve mantarlar tarafından kolaylaştırılan mikrobiyal kontaminasyon, filtreleri tıkayan ve yakıt kalitesini düşüren biyofilmler üretir. Ayrıca dizeldeki sülfür bileşikleri suyla reaksiyona girerek aşındırıcı sülfürik asit oluşturur ve tankın bozulmasını hızlandırırken, yüksek basınçlı yakıt sistemlerindeki su damlacıkları enjektörlere zarar verir. Görsel denetimler, kimyasal test şeritleri ve kapasitif sensörler gibi geleneksel tespit yöntemlerinin gerçek zamanlı ve doğru izleme için yetersiz olduğu kanıtlanmıştır. Geleneksel yöntemlerin sınırlamaları, sağlam bir alternatif olarak Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMCW) radarına olan ilgiyi artırmıştır. FMCW radarı, doğrusal frekans modülasyonlu bir chirp göndererek ve dizel seviyesindeki kirleticilerin mesafesini belirlemek için yansıyan sinyali analiz ederek çalışır. FMCW teknolojisindeki son gelişmeler, gerçek dünyadaki karmaşıklıkların üstesinden gelmek için sinyal işlemeyi geliştirmeye odaklanmıştır. Bu çalışmada ele alınması gereken zorluk, doğru bir 2 seviyeli sıvı tespiti uygulamaktır (hem dizel hem de suda bulunan aşağıdaki kirleticilerin seviyesini tespit etmek).
Özet (Çeviri)
Water contamination in diesel fuel tanks poses significant operational and economic challenges across automotive, marine, and industrial sectors. The presence of water, whether from condensation, leaks, or fuel hygroscopicity, leads to microbial growth, corrosion, and engine damage. Microbial contamination, facilitated by bacteria and fungi, produces biofilms that clog filters and degrade fuel quality. Additionally, sulfur compounds in diesel react with water to form corrosive sulfuric acid, accelerating tank degradation, while water droplets in high-pressure fuel systems cause injectors. Traditional detection methods, such as visual inspections, chemical test strips, and capacitive sensors, have proven inadequate for real-time, accurate monitoring. The limitations of conventional methods have spurred interest in Frequency-Modulated Continuous-Wave (FMCW) radar as a robust alternative. FMCW radar operates by transmitting a linear frequency-modulated chirp and analyzing the reflected signal to determine the distance of the diesel level contaminants. Recent advancements in FMCW technology have focused on improving signal processing to handle real-world complexities. The challenge to be addressed by this study is to implement an accurate 2-level liquid detection (detection the level of both the diesel and the below contaminations contained in water)