10. sınıf öğrencilerinin“EBOB-EKOK”konusundaki kavram imajlarının incelenmesi
An examination of 10th grade students' concept images regarding“GCD and LCM”
  1. Tez No: 989240
  2. Yazar: SENA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SAYGI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ALKAŞ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
EBOB (En büyük ortak bölen)- EKOK (En küçük ortak kat) kavramları ve ön koşul kavramları olan; çarpan, kat, bölen, asal sayı, asal çarpan, aralarında asal sayı kavramları matematik eğitiminde önemli bir yer tutmasının yanı sıra günlük hayat uygulamaları olan kavramlardır. Bu çalışmanın amacı, 10. sınıf öğrencilerinin“EBOB-EKOK”kavramları ve bu kavramlarla ilişkili olan alt kavramlar ile ilgili sahip oldukları kavram imajlarının incelenmesidir. Kavram imajı, bir kişinin bir kavrama ilişkin sahip olduğu zihinsel resim ile kişinin zihninde kavrama atfedilen tüm özelliklerinin toplamıdır. Çalışma nitel araştırma deseni ile yürütülmüş ve 172 onuncu sınıf öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu test ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yardımı ile toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi yardımı ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda belirlenen 9 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, açık uçlu testten elde edilen veriyi destekleyecek ve derinleştirecek veri olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; kavramlara ait öğrenci tanımlarında formel tanımlar ile kıyaslandığında eksikler olduğu fakat verilen örneklerin büyük ölçüde doğru örneklerden oluştuğu sonucu elde edilmiştir. Bununla birlikte, EBOB-EKOK kavramlarının uygulamalarını içeren özellikle bağlam temelli problemlerde ya da daha önce karşılaşmadıkları cebirsel problemlerin çözüm sürecinde çoğunlukla öğrencilerin kavramın işlemsel yönüne odaklanma eğilimi gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of“GCD (Greatest Common Divisor)”-“LCM (Least Common Multiple)”, and the prerequisite concepts;“factor”,“multiple”,“divisor”,“prime number”,“prime factor”,“coprime numbers”hold an important place in mathematics education and are also concepts with applications in daily life. The purpose of this study is to examine the concept images provided by 10th-grade students concerning GCD - LCM, and their prerequisite concepts. Concept image consist of all the characteristics attributed to a concept in a person's mind, along with the mental picture that person has of the concept. The study was conducted with a qualitative research design, and 172 tenth-grade students participated in the study. The data for the study were collected using open-ended tests and semi-structured interviews developed by the researcher. The data obtained were analyzed using content analysis. Semi-structured interviews were conducted with the 9 students identified as results of this analysis. Semi-structured interviews were used as data to support and deepen the data obtained from the open-ended test. The results of this study indicate that, compared to formal definitions, students' definitions of concepts have shortcomings, but the examples provided are generally accurate. However, it has been concluded that students tend to focus on the operational aspect of the concept, particularly when solving contextualized problems or algebraic problems they have not encountered before, which involve the application of the GCD-LCM concepts.