Topluluk güçlenmesi ve eko-sosyal hizmet bağlamında Kırklareli termik santral karşıtı çevre hareketinin analizi
Analyzing the environmental movement against Kırklareli thermal power plant in the context of community empowerment and eco-social work
- Tez No: 989274
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ATASÜ TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yerel çevre mücadelelerinde sosyal hizmet mesleğinin makro uygulama yoluyla nasıl katkı sunabileceğini eko-sosyal hizmet ve topluluk güçlenmesi bağlamında ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede araştırma, Kırklareli ili Merkez ilçesine bağlı Dokuzhöyük Köyü'nde 2018 yılında yapılması planlanan kömürlü termik santral projesine karşı yürütülen çevre mücadelesini incelemektedir. Nitel araştırma yönteminde ve bir durum çalışması olarak tasarlanan araştırma kapsamında, termik santral projesine karşı mücadele yürüten yöre halkı ile mücadeleye örgütlü yapılar içinde destek veren anahtar bilgi sağlayıcı aktörlerin deneyimlerine odaklanılmıştır. Dokuzhöyük ve çevre yerleşimlerde yaşayan 17 katılımcı ve mücadeleyi destekleyen anahtar bilgi sağlayıcı 9 aktörle yapılan derinlemesine görüşmeler, mücadele sürecinde yaşanan deneyimlerin ve mücadele sonrasında ortaya çıkan değişimlerin anlaşılması amacıyla topluluk güçlenmesi çerçevesinde analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular“Örgütlenme Sürecinde Katılımın İtici Güçleri”,“Örgütlenme Stratejileri”,“Sosyal Eylem Stratejileri”ve“Mücadelenin Ötesi: Topluluk Güçlenmesi Bağlamında Değişimler”olmak üzere dört ana temada sunulmuştur. Bulgular, Dokuzhöyük'teki çevre mücadelesinin çatışmalı ve zorlayıcı yönlerinin yanı sıra topluluğu güçlendiren süreç ve sonuçları da içerdiğini göstermektedir. Bu bağlamda, yerel dinamikleri dikkate alan örgütlenme ve sosyal eylem stratejileri uygun katalizörler aracılığıyla uygulandığında, toplulukların en karmaşık bürokratik ve politik süreçlerle bile baş edebilecek bir kapasite geliştirebildiği ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda, yerel çevre mücadeleleri bağlamında makro sosyal hizmet uygulamalarına ilişkin çıkarımlarda bulunulmuş ve güçlenme temelli uygulamalara yönelik çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate how the social work profession can contribute to local environmental struggles through macro-level practice, within the framework of eco-social work and community empowerment. In this context, the research examines the environmental struggle against a coal-fired power plant project planned in 2018 in Dokuzhöyük Village, located in the central district of Kırklareli province. Designed as a qualitative case study, the research focuses on the experiences of local residents who actively opposed the power plant project, as well as key informant actors who supported the struggle through organized structures. In-depth interviews conducted with 17 participants living in Dokuzhöyük and surrounding settlements and 9 key informant actors supporting the struggle were analyzed within the framework of community empowerment in order to understand both the experiences during the struggle process and the changes that emerged after the struggle. The findings of the analysis are presented under four main themes:“Drivers of Participation in the Organizing Process,”“Organizing Strategies,”“Social Action Strategies,”and“Beyond the Struggle: Changes in the Context of Community Empowerment.”The findings indicate that the environmental struggle in Dokuzhöyük involved not only conflictual and challenging processes but also empowering processes and outcomes for the community. In this regard, the study demonstrates that when organizing and social action strategies that take local dynamics into account are implemented through appropriate catalysts, communities can develop the capacity to cope even with highly complex bureaucratic and political processes. As a result of the study, inferences were drawn regarding macro-level social work practice in the context of local environmental struggles, and various recommendations for empowerment-based practice were presented.