Orta Anadolu Merinosu koyunlarında verim özelliklerinin genetik ilerlemesinin değerlendirilmesi
Genetic trend analysis of performance traits in central Anatolian Merino sheep
  1. Tez No: 989301
  2. Yazar: DERYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BEHREM, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ARZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Genetik, Veterinary Medicine, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu Merinosu (OAM) koyunlarında temel büyüme ve verimlilik özelliklerine ilişkin genetik parametreler, eğilimler ve kazanımlar, on yıllık performans ve soy kütüğü kayıtları (2013–2023; n = 13.920) kullanılarak nicel olarak değerlendirilmiştir. Analiz edilen özellikler doğum ağırlığı (DA), sütten kesim ağırlığı (SKA), günlük canlı ağırlık artışı (GCAA) ve Kleiber oranı (KO) olmuştur. Veri temizliği ve soy kütüğü doğrulamasının ardından, varyans kovaryans bileşenleri, doğrudan ve ana kaynaklı eklemeli etkileri içeren çok değişkenli hayvan modelleriyle, REML yöntemi (WOMBAT yazılımı) kullanılarak tahmin edilmiştir. Sabit etkiler (yıl, cinsiyet, doğum tipi, ana yaşı) R programında belirlenmiştir. Kalıtım derecesi (h²) tahminleri, özelliklerin orta düzeyde genetik kontrol altında olduğunu göstermiştir: DA = 0,408, SKA = 0,365, GCAA = 0,366 ve KO = 0,385. Ana kaynaklı varyans, tüm özelliklerde anlamlı bir katkı sağlamış ve özellikle KO için doğrudan varyansla karşılaştırılabilir düzeyde bulunmuştur; bu durum, maternal etkilerin önemini vurgulamaktadır. Genetik korelasyonlar, SKA ile GCAA arasında çok güçlü pozitif bir ilişki (rₐ = 0,994) ve KO'nın hem SKA (0,674) hem de GCAA (0,685) ile orta-yüksek düzeyde ilişkili olduğunu göstermiştir. DA ise doğum sonrası özelliklerle zayıf ve hafif negatif korelasyonlar göstermiştir; bu da büyük ölçüde farklı genetik kontrol mekanizmalarının etkili olduğunu düşündürmektedir. Genetik eğilim analizleri, özellikle 2015 yılından itibaren belirgin pozitif artış eğilimleri göstermiştir. 2013–2023 yılları arasında toplam genetik ilerleme SKA için anlamlı düzeyde pozitif olmuştur (+0,401 kg, +0,040 kg·yıl⁻¹) ve GCAA için de artış yönlü bulunmuştur (+0,051 kg, +0,005 kg·yıl⁻¹). Buna karşılık KO'da azalma (−0,255 birim, −0,026 birim·yıl⁻¹) ve DA'da hafif bir düşüş (−0.058 kg, −0.006 kg·yıl⁻¹) gözlenmiştir. 2022 yılı civarında görülen kısa süreli düşüş, daha küçük örneklem (n = 850) ve muhtemel çevresel dalgalanmalardan kaynaklanmıştır. Sonuç olarak, SKA ve GCAA pozitif, KO ise dengeleyici pozitif ağırlık veren çoklu özellik seleksiyon indeksi; büyüme ile yem verimliliğini uyumlu hale getirerek OAM sürülerinde uzun vadeli genetik, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study quantified genetic parameters, trends, and gains for key growth and efficiency traits in Central Anatolian Merino (CAM) sheep using a decade of performance and pedigree records (2013–2023; n = 13.920). Traits analyzed were birth weight (BW), weaning weight (WW), average daily weight gain (ADWG), and Kleiber ratio (KR). After data cleaning and pedigree validation, variance–covariance components were estimated via multivariate animal models including direct and maternal additive effects, using REML (WOMBAT). Fixed effects (year, sex, birth type, dam age) were identified in R. Heritability (h²) estimates indicated moderate genetic control: BW = 0.408, WW = 0.365, ADWG = 0.366, and KR = 0.385. Maternal variance contributed meaningfully across traits and was comparable to direct variance for KR, underscoring the importance of maternal effects. Genetic correlations revealed a very strong positive association between WW and ADWG (rₐ = 0.994), and moderate-to-high correlations of KR with WW (0.674) and ADWG (0.685). BW showed weak, slightly negative correlations with postnatal traits, suggesting largely distinct genetic control. Genetic trend analysis showed clear, positive trajectories from ~2015 onward. Over 2013–2023, total genetic gain was substantial for WW (+0.401 kg, +0.040 kg·year⁻¹) and positive for ADWG (+0.051 kg, +0.005 kg·year⁻¹), whereas KR declined (−0.255 units, −0.026 units·year⁻¹) and BW slightly decreased (−0.058 kg, −0.006 kg·year⁻¹). A transient dip around 2022 coincided with a smaller cohort (n = 850) and likely environmental noise. A multi-trait selection index—retaining positive weights for WW and ADWG while assigning a balancing positive weight to KR—should reconcile growth with feed efficiency, enhancing long-term genetic, economic, and environmental sustainability in CAM flocks.