İlişkide kendini sabote etme ile ilişki doyumu arasında psikolojik esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolü
The mediating role of psychological flexibility and intolerance of uncertainty in the relationship between self sabotage in romantic relationships and relationship satisfaction
- Tez No: 989316
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada romantik partneri olan bireylerde ilişki doyumu ile ilişkide kendini sabote etme arasında psikolojik esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracı rolü incelenmiştir. Araştırma kapsamında romantik partneri olan bireylerin ilişki doyumlarının cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, eğitim durumu ve tanışma şekli değişkenlerine göre anlamlı bir biçimde farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Çalışma 324 kadın ve 111 erkek olmak üzere 430 birey ile yapılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18-66 (yaş ortalaması 29.38) olarak dağılmaktadır. Ölçme aracı olarak İlişki Değerlendirme Ölçeği, İlişkide Kendini Sabote Etme Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu-II ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği- 12 kullanılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 23 kullanılmıştır. İlişkide kendini sabote etme ile ilişki doyumu arasında psikolojik esneklik ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün aracılık rolü Process Makro ile analiz edilmiştir. Ayrıca dolaylı etkinin anlamlı olup olmadığını tespit edebilmek için boostraping yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, psikolojik esnekliğin ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün ilişkide kendini sabote etme ile ilişki doyumu arasında aracılık rolü tespit edilmiştir. Bulgular tartışılmış ve gelecek çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of psychological flexibility and intolerance of uncertainty in the relationship between self-sabotaging behaviors in romantic relationships and relationship satisfaction among individuals with romantic partners. The study also investigated whether relationship satisfaction significantly differed based on gender, marital status, parental status, educational background, and the way participants met their partners. The research was conducted with 430 participants, including 324 women and 111 men, aged between 18 and 66 (M = 29.38). The instruments used in the study were the Relationship Assessment Scale, the Self-Sabotage in Romantic Relationships Scale, the Acceptance and Action Questionnaire-II, and the Intolerance of Uncertainty Scale-12. Data were analyzed using IBM SPSS 23. The mediating roles of psychological flexibility and intolerance of uncertainty in the relationship between self-sabotage and relationship satisfaction were analyzed using the PROCESS Macro. In addition, the bootstrapping method was employed to assess the significance of indirect effects. The results revealed that both psychological flexibility and intolerance of uncertainty played a mediating role in the relationship between self-sabotage and relationship satisfaction. The findings were discussed, and suggestions for future research were provided.