Genuine use requirement according to European Union trademark law
Avrupa Birliği marka hukuku uyarınca ciddi kullanım yükümlülüğü/külfeti
  1. Tez No: 989403
  2. Yazar: ESEN CAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA EDA GİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
“Avrupa Birliği Marka Hukuku Uyarınca Ciddi Kullanım Yükümlülüğü”konulu çalışmada, 2017/1001 sayılı AB Marka Tüzüğü, 2015/2436 sayılı AB Marka Direktifi ve AB 2017/1431 sayılı AB Marka Uygulama Tüzüğünün marka kullanımı ile ilgili hükümleri ve Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın konu ile ilgili vermiş olduğu kararlar incelenmiştir. Marka kullanımı“ciddi kullanım”olarak adlandırılan markanın tescilinden itibaren beş yıl içinde tescil edildiği mal ve hizmetlerle ilgili olarak AB'de kullanıma sokulması gerekliliği bağlamında ele alınmıştır. Çalışmada, marka kullanımın uygulamada hangi koşullarda ciddi kullanım olarak kabul edilip edilmeyeceği Avrupa Birliği bölgesi dikkate alınarak detaylı bir şekilde tartışılmış ve ABAD kararları ciddi kullanım testi uygulanabilir bölge, süre, kullanım türü ve derecesi dikkate alınarak incelenmiştir. Ciddi kullanımın kanıtlanması sorunu da kullanılmamaya ilişkin iptal gerekçelerinin detaylandırıldığı örnekler ışığında gözden geçirilmiştir. Çalışmanın bütününde“ciddi kullanım”kavramının mevcut problemler üzerinden gözden geçirilmesine odaklanılmış ve ABAD'ın ciddi kullanımın varlığına dair verdiği kararlarda uyguladığı yöntemin prototipi çizilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, Avrupa Birliği'nde yeni bir tescil sistemi olarak“bölgesel tescil sistemi”nin ciddi kullanım yükümlülüğü ile ilgili olarak daha pratik sonuçlara sahip olup olamayacağı tartışılmış, hali hazırda başvurulan markanın ciddi kullanım yükümlülüğünün daha sorunsuz bir biçimde nasıl uygulanabileceğine dair fikirler geliştirilerek ve yöntemsel önerileriler getirilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study 'Genuine Use Requirement According to European Union Trademark Law', analyses the provisions of the Regulation (EU) 2017/1001, Trademark Directive (EU) 2015/2436 and the Implementation Regulation (EU) 2017/1431of the EU Trademarks, as well as the relevant decisions of the Court of Justice of the European Union. The use of a trademark has been evaluated in the context of the requirement that it must be put into use in the EUwithin five years of its registration in relation to the goods and services for which it was registered, referred to as 'genuine use'. The present study offers a comprehensive analysis of the circumstances under which the use of a trademark may be regarded as genuine in practice, with specific reference to the territory of the EU. The CJEU's genuine use test is also reviewed, considering the applicable territory, duration, type, and degree of use. The issue of proving genuine use is also examined considering instances where grounds for revocation with respect to non-use have been elaborated upon. Overall, the study has focused on reviewing the concept of 'genuine use' through the existing problems and trying to draw the prototype of the method used by the CJEU in its judgements on the existence of genuine use. In the conlusion section, it is discussed on how the genuine use requirement can be implemented smoothly providing along with a new postulate suggesting that the 'regional registration system' in the EU, could have more practical results in practice related to the genuine use requirement. However, methodological suggestions are made by developing ideas on how the current genuine use requirements can be applied more smoothly, and the thesis is concluded.