Hordeninin antioksidan kapasitesi ve asetilkolinestaraz enzimi üzerine inhibisyon etkisinin incelenmesi
Investigation of antioxidant capacity of hordenine and its inhibition effect on acetylchoinestarase enzyme
  1. Tez No: 989419
  2. Yazar: SEDA TAŞGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Hordenin bileşiği, başta buğday olmak üzere pek çok bitkide bulunan bir feniletilamin alkaloid bileşiğidir. hordenin bileşiği feniletilamin alkaloid ve fenolik yapısından dolayı biyolojik potansiyele sahiptir. Bu çalışmada hordenin ABTS·+, DMPD∙+ ve DPPH∙ radikal giderme aktiviteleri, CUPRAC metodu ile Cu2+-Cu+ indirgeme kapasitesi ve Fe3+-Fe2+ transformasyonu metodu ile indirgeme kapasitesi olmak üzere biyoanalitik metotlar değerlendirilmiştir. DPPH∙ radikal giderme aktivitesinde hordeninin IC50 değeri 231 µg/mL, BHA (8.25 µg/mL), Troloks (5.92 µg/mL) ve α-tokoferole göre daha düşük bir radikal giderme aktivitesi göstermiştir. ABTS·+ giderme aktivitesinde hordenin (11.91 µg/mL) diğer standartlarla benzer düzeyde bulunurken, DMPD∙+ radikal giderme testinde hordenin 19.80 µg/mL değeriyle BHA'ya (14.40 µg/mL) göre daha zayıf bir etki sergilemiştir. İndirgeme gücü analizlerinde hordeninin Fe3+-Fe2+ indirgeme kapasitesi 0.062±0.011 iken, Cu2+-Cu+ indirgeme kapasitesi 0.794±0.156 olarak ölçülmüş ve diğer standart antioksidanlara göre daha düşük indirgeyici etki göstermiştir. Enzim inhibisyon çalışmalarında ise hordeninin AChE ve BChE üzerinde anlamlı düzeyde inhibitör etki gösterdiği belirlenmiştir. AChE için IC50 değeri 364.81 nM ve Ki değeri 254.92±95.48 nM olarak hesaplanmıştır. Hordenin, özellikle BChE üzerinde daha güçlü bir etki göstermiş olup, BChE için IC50 değeri 100.46 nM ve Ki değeri 43.96±10.16 nM bulunmuştur. Bu değerler, hordeninin BChE üzerinde takrinden daha güçlü bir inhibitör olduğunu göstermektedir. Hordeninin her iki enzim için de anlamlı bir inhibitör potansiyeli taşıdığı görülmüştür. Antioksidan özellikleri ile kolinesteraz enzimleri üzerindeki etkileri birlikte değerlendirildiğinde, hordeninin nörodejeneratif hastalıkların tedavi araştırmalarında, gıda teknolojisinde ve farmasötik uygulamalarda kullanılabilir nitelikte biyolojik olarak değerli bir bileşik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
daha soHordenine is a phenylethylamine alkaloid found in many plants, especially in wheat. Hordenine has biological potential due to its phenylethylamine alkaloid and phenolic structure. In this study, hordenine was evaluated by bioanalytical methods, including ABTS·+ , DMPD·+ and DPPH∙ radical scavenging activities, Cu2+-Cu+ reduction capacity by CUPRAC method and reduction capacity by Fe3+-Fe2+ transformation method. The IC50 value of hordenine in DPPH∙ radical scavenging activity was 231 µg/mL, which showed lower radical scavenging activity compared to BHA (8.25 µg/mL), Trolox (5.92 µg/mL) and α-tocopherol. While hordenine (11.91 µg/mL) was found to be similar to other standards in ABTS·+ scavenging activity, hordenine exhibited a weaker activity than BHA (14.40 µg/mL) with 19.80 µg/mL in DMPD·+ radical scavenging test. In reducing power analyses, the Fe3+-Fe2+ reducing capacity of hordenine was measured as 0.062±0.011, while the Cu2+-Cu+ reducing capacity was measured as 0.794±0.156, and it showed a lower reducing effect than other standard antioxidants. In enzyme inhibition studies, it was determined that hordenine had a significant inhibitory effect on AChE and BChE. The IC50 value for AChE was calculated as 364.81 nM and the Ki value was 254.92±95.48 nM. Hordenine exhibited a particularly potent effect on BChE, with an IC50 value of 100.46 nM for BChE and a Ki value of 43.96±10.16 nM. These values indicate that hordenine is a more potent inhibitor of BChE than tacrine. Hordenine was found to have significant inhibitory potential for both enzymes. Considering its antioxidant properties and its effects on cholinesterase enzymes, hordenine is a biologically valuable compound that can be used in research on the treatment of neurodegenerative diseases, food technology, and pharmaceutical applications.nra doldurulacaktır