Sıçanlarda parasetamolle indüklenmiş akut karaciğer hasarına karşı hordenin'in koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of hordenine against paracetamol-induced acute liver injury in rats
- Tez No: 964592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM ANIL UĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışma, parasetamol toksisitesine bağlı akut karaciğer hasarında hordeninin olası koruyucu etkisini biyokimyasal, moleküler ve histolojik düzeyde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Toplam 42 sıçan, her grupta 6 hayvan olacak şekilde 7 gruba ayrıldı. Hayvanlara 24 saat aç bırakıldıktan sonra üç farklı dozda hordenin (25, 50 ve 100 mg/kg, oral) veya N-asetilsistein (140 mg/kg, oral) kendi gruplarına verildi. Ardından, 2 g/kg parasetamol oral yolla uygulanarak toksisite oluşturuldu. Parasetamol uygulamasından 24 saat sonra hayvanlar sakrifiye edilerek kan ve karaciğer dokuları alındı. Serumda ALT, AST, ALP ve dopamin düzeyleri; dokularda ise GSH, SOD ve MDA düzeyleri analiz edildi. TNF-α, IL-1β, IL-6, DRD2, TGF-β1, iNOS ve NF-κB mRNA ekspresyonları Real Time-PCR ile değerlendirildi. Ayrıca karaciğer dokusunda nekroz, hemoraji ve mononükleer hücre infiltrasyonu gibi histopatolojik bulgular ile TNF-α ve DRD2 için immünohistokimyasal boyamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the potential protective effects of hordenine on acute liver injury induced by paracetamol toxicity through biochemical, molecular, and histological assessments. Material and Method: A total of 42 rats were randomly allocated into seven groups, with six animals in each group. Following a 24-hour fasting period, the animals received either hordenine at three different doses (25, 50, and 100 mg/kg, orally) or N-acetylcysteine (140 mg/kg, orally), according to their respective group assignments. Subsequently, toxicity was induced by oral administration of paracetamol at a dose of 2 g/kg. Twenty-four hours after paracetamol administration, the animals were sacrificed, and blood and liver tissues were collected. Serum levels of ALT, AST, ALP, and dopamine were analyzed, while tissue levels of GSH, SOD, and MDA were measured. mRNA expression levels of TNF-α, IL-1β, IL-6, DRD2, TGF-β1, iNOS, and NF-κB were evaluated using Real Time-PCR. Additionally, histopathological findings including necrosis, hemorrhage, and mononuclear cell infiltration in liver tissue were assessed, along with immunohistochemical staining for TNF-α and DRD2.