Büyük dil modelleri ve modern doğal dil işleme teknikleri kullanılarak sektörel chatbot tasarımı ve iyileştirme
Industrial chatbot design and optimization using large language models and modern natural language processing techniques
  1. Tez No: 989458
  2. Yazar: KADİR MEHMET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Derin öğrenme alanında yaşanan hızlı gelişmeler, büyük dil modellerinin ortaya çıkmasını sağlamış ve bu modeller, doğal dilin anlaşılması ve işlenmesinde çığır açıcı bir rol üstlenmiştir. Bu tür modeller, dilin yapısal karmaşıklığını çözümleyebilme ve insan benzeri yanıtlar üretebilme kapasitesiyle öne çıkmıştır. Sohbet robotları gibi insanların etkileşim kurduğu uygulamalarda başarı sonuçlar ortaya koymaktadır. Ancak, ticari dil modellerinin yüksek lisanslama ücretleri ve yoğun donanım gereksinimleri, açık kaynaklı çözümlere olan ilgiyi artırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, daha düşük kaynak gereksinimiyle yüksek verim elde etmek amacıyla DeepSeek-R1 ve LlaMA 3.1 gibi açık kaynaklı modeller kullanılmıştır. Açık kaynaklı dil modellerinin performansını arttırabilmek amacıyla LoRA yöntemi kullanılarak ince ayar işlemi gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte modelin performansını daha da geliştirebilmek amacıyla bilgi getirme tabanlı mimari yapı entegre edilmektedir. Geliştirilen bu sistem içerisinde ki modeller Claude 3.7 ticari modeliyle karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma testleri için ChatGPT ve Gemini tabanlı iki ayrı veri seti kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlar, düşük parametreli ve açık kaynaklı modellerin uygun ince ayar ve bilgi getirme desteğiyle, ticari büyük ölçekli modellerle rekabet edebilecek düzeyde olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, açık kaynaklı modeller ve bilgi getirme tabanlı sistemler, donanımın kısıtlı olduğu ortamlarda ve sınırlı kaynaklarla yürütülen çalışmalarda etkili bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in the field of deep learning have led to the emergence of large language models, which have played a seminal role in the understanding and processing of natural language. Such models are characterized by their capacity to analyze the structural complexity of language and generate human-like responses. They have been successful in applications where humans interact, such as chatbots. However, the high licensing fees and intensive hardware requirements of commercial language models have increased interest in open-source solutions. In this study, open-source models such as DeepSeek-R1 and LLaMA 3.1 are used to achieve high throughput with lower resource requirements. In order to improve the performance of open-source language models, a fine-tuning process is performed using the LoRA method. In addition, a knowledge retrieval based architecture is integrated to further improve the performance of the model. The models in this system are compared with the Claude 3.7 commercial model. Two separate datasets based on ChatGPT and Gemini are used for the comparison tests. The results show that low-parameter, open-source models, with appropriate fine-tuning and knowledge retrieval support, can compete with commercial large-scale models. As a result of this study, open-source models and retrieval augmented generation stand out as an effective alternative in hardware-constrained environments and with limited resources.