Varoluş sıkıntısı: Fırlatılmışlık ve bulantı
Existential angst: Thrown-ness and nausea
  1. Tez No: 989472
  2. Yazar: MEHTAP AK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİP TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Varoluşçuluk, insanı ve insan yaşantısından kaynaklanan problemleri merkeze alan yapısıyla kendisinden önceki felsefe geleneğinin varlığı salt akılla ya da deneyle anlamlandırma çabalarına karşı olarak gelişmiş bir felsefedir. Tanrının ölümünün ilanı, iki dünya savaşının yarattığı karanlık etki, felsefenin ve bilimlerin içine düştüğü kriz ortamı ile şekillenen Varoluşçuluk, insanın neden burada ve şimdi ve nasıl varolduğu gibi sorulara yanıt ararken insan varlığının sınırlılıkları, varoluş sıkıntısı, insanın terk edilmişliği, yalnızlığı, özsüzlüğü, temelsizliği, kendini dünya içinde tercih dışı buluşu yani fırlatılmışlığı ve deneyimlediği bulantı ile insan varoluşunu anlamlandırma çabası içindedir. Varoluşçuluğun kendisinden etki aldığı büyük düşünür Martin Heidegger ve varoluşçu düşünür J. Paul Sartre'ın, insan varlığını merkeze aldıkları felsefelerinde kullandıkları, seçim yapmaksızın kendisini varlığa atılmış bulmak anlamındaki fırlatmışlık ile, varoluşunu anlamlandırmada kendisini özsüz kabülü sebebi ile temelsiz, nedensiz, amaçsız bulan insanın sorumluluk ve özgürlüğe mahkumiyeti karşısında deneyimlediği bulantının ilişkisi açık hale getirilmeye çalışılacaktır. İnsanın kendini, seçmediği halde dünyaya atılmış bulması aslında onun deneyimlediği bulantının zemini ve nedenidir. Bu çalışma fırlatılmışlık ve bulantı fenomenlerini varoluş sıkıntısı ile birlikte yeniden okuma imkânı sunmayı ve bu iki fenomenin ilişkililiğini varoluş sıkıntısı bağlamında açık kılmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Existentialism is a philosophy that developed in opposition to the preceding philosophical tradition's attempts to understand existence solely through reason or experience, by centering on human beings and the problems arising from human existence. Shaped by the proclamation of the death of God, the dark impact of two world wars, and the crisis engulfing philosophy and sciences, existentialism seeks answers to questions such as why humans exist here and now, and how they exist. In doing so, it explores the limitations of human existence, existential angst, human abandonment, loneliness, lack of essence, groundlessness, the condition of finding oneself thrown into the world without choice-what is called“thrownness”—and the nausea experienced as part of this, all in an effort to make sense of human existence. This study aims to elucidate the relationship between“thrownness,”understood as finding oneself cast into existence without choice, and the nausea experienced by humans who, in their attempt to give meaning to their existence, perceive themselves as essentially groundless, causeless, and purposeless, thereby condemned to responsibility and freedom-concepts central to the philosophies of existentialism's two major thinkers, Martin Heidegger and Jean-Paul Sartre, who placed human existence at the center of their thought. The fact that humans find themselves thrown into the world without having chosen it constitutes the foundation and cause of the nausea they experience. This thesis seeks to offer a renewed reading of the phenomena of thrownness and nausea together with existential angst.