Kadınlarda gaslighting maruziyetinin erken dönem uyum bozucu şemalar ve çocukluk çağı travmaları ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of gaslighting exposure with early adjustment disruptive schemas and childhood traumas in women
  1. Tez No: 989516
  2. Yazar: HİLAL ARISÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, gaslighting'in erken dönem uyum bozucu şemalar ve çocukluk çağı travmaları ile olan ilişkisi incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılarak gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini, kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen, 18–61 yaş aralığında yer alan 342 kadın oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Gaslighting Mağduru Ölçeği, Young Şema Ölçeği – Kısa Formu ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği kullanılmış; elde edilen veriler SPSS 27 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Demografik değişkenler (ilişki durumu, gelir düzeyi, eğitim durumu) açısından gruplar arasındaki farkların incelenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde ise Pearson Korelasyon ve Spearman Rho Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Gaslighting'in yordanması amacıyla Çok Değişkenli Regresyon Analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre gaslighting maruziyetinin ilişki durumu ve gelir düzeyine göre farklılaşmadığı ancak eğitim düzeyi yükseldikçe azaldığı görülmüştür. Gaslighting ile erken dönem uyum bozucu şemalar ve çocukluk çağı travmaları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanmış; bu iki değişkenin birlikte gaslighting'i anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, gaslighting'in kadınlar açısından yalnızca bireysel değil, aynı zamanda evrensel bir sorun olduğunu ve bu olgunun erken yaşantılar bağlamında değerlendirilmesinin önem taşıdığını göstermektedir. Araştırma sonuçları gaslighting'in tanınması, önlenmesi ve müdahalesine yönelik koruyucu ve önleyici ruh sağlığı hizmetleri açısından önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between gaslighting and early maladaptive schemas and childhood traumas. The study, which was conducted using the relational survey design, one of the quantitative research methods, consisted of 342 women between the ages of 18 and 61, determined by the snowball sampling method. Personal Information Form, Gaslighting Victim Scale, Young Schema Scale - Short Form and Childhood Trauma Scale were used as data collection tools; the obtained data were analyzed using the SPSS 27 package program. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to examine the differences between the groups in terms of demographic variables (relationship status, income level, education status), and Pearson Correlation and Spearman Rho Correlation Analysis were used to determine the relationships between the variables. Multiple Regression Analysis was applied to predict gaslighting. According to the analysis results, exposure to gaslighting did not significantly differ based on relationship status or income level; however, it was found to decrease as the level of education increased. Positive and significant correlations were identified between gaslighting and both early maladaptive schemas and childhood trauma. Furthermore, it was concluded that these two variables together significantly predicted gaslighting. The findings show that gaslighting is not only an individual but also a universal problem for women and that it is important to evaluate this phenomenon in the context of early experiences. The research results provide important contributions to preventive and preventive mental health services for the recognition, prevention and intervention of gaslighting.