Rekabet hukuku bağlamında dijital pazarlardaki geçit bekçisi kavramı ve uygulama kriterlerinin belirlenmesi
Defining the gatekeeper concept and its application criteria in digital markets from a competition law perspective
  1. Tez No: 989515
  2. Yazar: FİKRET TAHA KURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çeşitli pazar yapılarının ve pazardaki teşebbüs uygulamalarının yerleşik mevzuatlarda birtakım değişikliklere sebebiyet verdiği ve kanun koyucuların bu bağlamda yeni mevzuatları yürürlüğe koyması veya mevzuatlarda değişiklikler yapması rast gelinen bir durumdur. Ancak bir pazarın iktisadi yapısının oluşturduğu durum ve özellikle ilgili pazardaki teşebbüs uygulamalarının yarattığı endişelerin bir hukuk dalının uygulama biçimini ve mevzuatlarını neredeyse kökten değiştirmesi nadir rastlanan bir durumdur. Dijital pazarlardaki durum ve bu duruma müdahale etme gereksinimi, Rekabet Hukuku'nun ardıl denetim ve yaptırım uygulama mekanizmasına yeni bir müdahale aracı eklemiştir. Öncül müdahale olarak şekil bulan bu yeni denetim mekanizması ile idari otoritelerce belirli teşebbüslere mevzuata eklenen yeni davranış kurallarını uygulatmak suretiyle dijital piyasalardaki rekabeti bozucu endişelerin giderilmesi hedeflenmektedir. Bu yeni düzenlemelerin en önemli sonuçlarından biri ise“Geçit Bekçisi”kavramının ortaya çıkmasıdır. Tanım itibariyle Geçit Bekçisi kavramı platform ekonomisi bağlamında bir kullanıcı grubunun diğer kullanıcı grubuna erişiminde kontrol gücünü elinde bulunduran teşebbüsleri işaret etmektedir. Geçit Bekçisi niteliğindeki teşebbüsler, dijital piyasalara rekabet otoritelerinin yapacağı öncül denetim mekanizmasının öznesini oluşturmaktadır. Öncül denetime tabi tutulacak teşebbüslerin sınıflandırılarak tespiti maksadıyla kullanılan Geçit Bekçisi kriterlerinin hukuk disiplini açısından değerlendirilmesi, nitel ve nicel kriterlerin uygulanma biçimi ile ideal kriter uygulamalarının nasıl şekillenmesi gerektiği çalışmamızın temel başlıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in market structures and the conduct of undertakings frequently necessitate legislative reforms, leading to the adoption of new laws or amendments to existing ones. However, it is rare that the situation created by the economic structure of a market and especially the concerns created by the practices of undertakings in the relevant market almost radically change the application and legislation of a branch of law. The current situation in digital markets and the need to intervene in this situation has added a new intervention tool to the Competition Law's mechanism of successive (ex-post) supervision and sanctioning. With this new control mechanism, which is shaped as ex-ante intervention, administrative authorities aim to address anti-competitive concerns in digital markets by making certain undertakings apply the new rules of conduct added to the legislation. One of the most important consequences of these new regulations is the emergence of the concept of“Gatekeeper. ”Gatekeeper" refers to the undertakings that have the power to control the access of one group of users to another group of users in the context of the platform economy. Gatekeeper undertakings constitute the subject of the ex-ante supervision mechanism to be conducted by competition authorities in digital markets. The main topics of our study are the evaluation of the gatekeeper criteria used to classify and identify the undertakings to be subject to ex ante supervision from the perspective of the legal discipline, the application of qualitative and quantitative criteria, and how the ideal criteria should be shaped.