Okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışları ve öğretmenlerin okul mutluluğu algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between instructional leadership behaviors of school principals and teachers' perceptions of school happiness
  1. Tez No: 989519
  2. Yazar: BERNA BERSU BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, öğretimsel liderliğin öğretmenlerin psikolojik ve duygusal iyilik halleriyle olan etkileşimi ele alınmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen bu çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili, Üsküdar ilçesinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan 324 öğretmenden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu,“Öğretimsel Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı aracılığıyla analiz edilmiş; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem, okul türü ve görev yaptığı okuldaki çalışma süresi değişkenlerine göre t-testi ve ANOVA teknikleri uygulanmıştır. Öğretimsel liderlik ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişki Pearson korelasyon analiziyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerinin orta düzeyde olduğu; okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarının ise öğretmenler tarafından olumlu algılandığı tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Demografik özelliklerden cinsiyet, yaş, medeni durum, çalıştığı kurumdaki görev süresi ve mesleki kıdem farkı her iki değişkende de anlamlı farklılıklar oluşturmamışken, Öğretim Liderliği ve Örgütsel Mutluluğun tüm alt boyutlarında okul türüne göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretimsel Liderliğin, 'Öğretmenlerin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi' ile 'Düzenli Öğretme-Öğrenme Çevresi ve İklimi Oluşturma' alt boyutlarında, Örgütsel Mutluluğun ise 'Potansiyelin Gerçekleştirilmesi' alt boyutunda eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretimsel liderlik ile örgütsel mutluluk arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları arttıkça öğretmenlerin okul mutluluğu algısının da arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between instructional leadership behaviors of school principals and the organizational happiness levels of teachers. The study addresses the interaction between instructional leadership and the psychological and emotional well-being of teachers. Utilizing the relational survey model, one of the quantitative research methods, the study was conducted with data obtained from 324 teachers working across İstanbul, Üsküdar during the 2024–2025 academic year. Personal Information Form,“Instructional Leadership Scale”and“Organizational Happiness Scale”were used as data collection tools in the study. Data were analyzed using SPSS 25.0 program; t-test and ANOVA techniques were applied according to variables such as gender, age, marital status, education level, professional seniority, school type and length of service at the school. In addition, the relationship between instructional leadership and organizational happiness was examined using Pearson correlation analysis. As a result of the research, it was determined that the organizational happiness levels of teachers were at a moderate level; the instructional leadership behaviors of school principals were perceived positively by teachers. Significant differences were found in some sub-dimensions according to demographic variables. While the demographic characteristics of gender, age, marital status, tenure at the institution and professional seniority did not create significant differences in both variables, significant differences were found in all sub-dimensions of Instructional Leadership and Organizational Happiness according to school type. Significant differences were found in the sub-dimensions of Instructional Leadership, 'Supporting and Developing Teachers' and 'Creating a Regular Teaching-Learning Environment and Climate', and in the sub-dimension of Organizational Happiness, 'Realizing Potential' according to educational status. A positive and significant relationship was found between instructional leadership and organizational happiness. It was found that as the instructional leadership behaviors of school principals increased, teachers' perception of school happiness also increased.