Üriner inkontinansı olan kadınlarda yüksek yoğunluklu elektromanyetik tedavinin ve pelvik taban egzersizlerinin etkinliği
Effectiveness of high intensity electromagnetic therapy and pelvic floor exercises in women with urinary incontinence
  1. Tez No: 989524
  2. Yazar: MEHTAP KILIÇÖZ BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; stres üriner inkontinansı olan kadınlarda pelvik taban egzersizleri ve yüksek yoğunluklu elektromanyetik tedavinin pelvik taban kas fonksiyonu, yaşam kalitesi ve üriner parametrelere etkisini değerlendirmektir. Çalışma 20-65 yaş aralığında stres üriner inkontinans tanılı 44 kadın ile gerçekleştirildi. İki grup olarak yapılan çalışmada 1. Grup (HIFEM) (n=22) sekiz hafta, haftada üç gün pelvik taban kas egzersizi ve altı hafta, haftada iki gün yüksek yoğunluklu odaklanmış elektromanyetik stimülasyon tedavisi aldı. 2. Grup (PTKE) (n=22) ise sekiz hafta, haftada üç gün pelvik taban kas egzersizi aldı. Müdahale öncesi ve sonrasında pelvik taban kas fonksiyonu elektromyografik biofeedback ile, üriner semptomlar ve yaşam kalitesi Ürogenital Distres Envanteri, King Sağlık Anketi ve Uluslararası İnkontinans Konsultasyon Anketi-Kısa Formu ile değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası grup içi analizlerde, 2. grubun King Sağlık Anketi alt başlığı fiziksel limitasyon haricindeki tüm parametrelerde istatiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlemlendi (p<0.05). Tedavi sonrası gruplar arası değerlendirmelerde 1. grup elektromyografik biofeedback sonuçlarından work average, work pik, maksimum istemli kasılma'da 2. gruba göre istatiksel olarak anlamlı sonuçlar gösterdi. 1. grup üriner semptomlar ve King Sağlık Anketi alt başlıkları“genel sağlık”,“fiziksel limitasyon”,“emosyon”,“semptom şiddeti”ve“toplam”skorlarında 2. gruba göre istatiksel olarak daha iyi sonuç gösterdi. Çalışma sonuçları pelvik taban kas egzersizi ve yüksek yoğunluklu odaklanmış elektromanyetik stimülasyon tedavilerinin pelvik taban kas fonksiyonları, üriner semptomlar ve yaşam kalitesini iyileştirmede etkili olduğu, özellikle yüksek yoğunluklu elektromanyetik tedavinin daha anlamlı sonuç verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effects of pelvic floor muscle exercise and high-intensity electromagnetic therapy on pelvic floor muscle function, quality of life, and urinary parameters in women with stress urinary incontinence. The study included 44 women aged 18–64 years who had been diagnosed with stress urinary incontinence. Participants were assigned to two groups. Group 1 received pelvic floor muscle exercise three times per week for eight weeks, in addition to high-intensity focused electromagnetic stimulation therapy twice per week for six weeks. Group 2 received pelvic floor muscle exercise three times per week for eight weeks. Pelvic floor muscle function was evaluated using electromyographic biofeedback, while urinary symptoms and quality of life were assessed with the Urogenital Distress Inventory, the King's Health Questionnaire, and the International Consultation on Incontinence Questionnaire–Short Form, both before and after the intervention. In within-group analyses, significant improvements were observed in all parameters in both groups, except for the“physical limitation”subscale of the King's Health Questionnaire in Group 2 . In between-group comparisons following the intervention, Group 1 demonstrated statistically superior outcomes in electromyographic biofeedback variables—including work average, work peak, and maximum voluntary contraction—compared with Group 2. Group 1 also showed significantly greater improvements in urinary symptoms and in the King's Health Questionnaire subdomains of“general health,”“physical limitation,”“emotion,”“symptom severity,”and“total score”. In conclusion, both pelvic floor muscle exercise and high-intensity focused electromagnetic stimulation therapy were effective in improving pelvic floor muscle function, urinary symptoms, and quality of life in women with stress urinary incontinence. However, high-intensity electromagnetic therapy yielded superior overall outcomes.