Farklı sinterizasyon hızlarının dental zirkonyaların optik özellikleri üzerine etkisi
Effect of different sintering protocols on the optical properties of dental zirconia
  1. Tez No: 989560
  2. Yazar: İBRAHİM TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Monolitik zirkonya materyaller, yüksek mekanik dayanımlarına karşın estetik açıdan sınırlılıklar gösterebilmektedir. Güncel estetik beklentiler doğrultusunda hem mekanik direnç hem de yüksek translusensi sağlayabilen %4 ve %5 mol itriyum oksit ile stabilize edilmiş yeni nesil zirkonya materyalleri geliştirilmiştir. Renk geçişlerini iyileştirmeyi amaçlayan çok katmanlı zirkonya seramikler de klinik kullanıma sunulmuştur. CAD/CAM sistemleriyle elde edilen restorasyonlar yüksek uyum göstermelerine rağmen klinik uyumlamaya gereksinim duymakta, bu da yüzey bitirme işlemlerini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, farklı sinterleme protokolleri ve polisaj işlemlerinin çok katmanlı monolitik zirkonya materyallerin optik özellikleri, yüzey pürüzlülüğü ve faz yapısına etkileri araştırılmıştır. Araştırmada Katana UTML, VITA YZ ST ve VITA YZ XT bloklarından, ISO 6872 standardına uygun şekilde 10 mm çapında ve 1 mm kalınlığında toplam 96 disk hazırlanmıştır. Örnekler geleneksel, hızlı ve yüksek hızlı olmak üzere üç farklı sinterleme protokolüne tabi tutulmuş, ardından polisaj işlemleri uygulanmıştır. Renk değişimi (ΔE₀₀) ve translusensi (TP₀₀) spektrofotometre ile; yüzey pürüzlülüğü (Ra) profilometre ile değerlendirilmiş, faz yapısı XRD analizleriyle incelenmiştir. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgulara göre sinterleme protokolünün renk değişimi (ΔE₀₀) üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamış, tüm gruplarda elde edilen değerler klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisinde kalmıştır. Translusensi parametresi (TP₀₀) esas olarak materyal tipine bağlı bulunmuş; VITA YZ XT en yüksek, VITA YZ ST ise en düşük değerleri göstermiştir. Polisaj işlemi tüm materyallerde yüzey pürüzlülüğünü istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltmıştır. XRD analizleri, tüm materyallerde ana fazın tetragonal ZrO₂ olarak korunduğunu, monoklinik faz oluşmadığını ve kristal yapının hem polisaj öncesinde hem de sonrasında stabil kaldığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, estetik performansı belirlemede temel faktörün kullanılan zirkonya materyali olduğu; sinterleme protokollerinin ise esasen üretim süresini etkileyen ikincil bir unsur olduğu görülmüştür. Polisaj işlemi yüzey kalitesini anlamlı şekilde iyileştirirken, hızlı sinterleme protokollerinin klinik süreçleri kısaltarak uygulamalara pratik katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Monolithic zirconia materials, despite their high mechanical performance, may present certain aesthetic limitations. In response to increasing esthetic demands, new generations of zirconia stabilized with 4 mol% and 5 mol% yttria have been developed, providing both high strength and enhanced translucency. Multilayer zirconia ceramics have also been introduced to improve the color gradients of monolithic restorations. Although CAD/CAM systems allow the fabrication of highly accurate restorations, clinical adjustments are frequently required, making surface finishing procedures essential. The aim of this study was to evaluate the effects of different sintering protocols and polishing on the optical properties, surface roughness, and phase composition of multilayer monolithic zirconia materials. A total of 96 disc-shaped specimens (10 mm in diameter, 1 mm in thickness) were prepared from Katana UTML, VITA YZ ST, and VITA YZ XT blocks in accordance with ISO 6872. The specimens were subjected to three different sintering protocols (conventional, fast, and high-speed) followed by polishing procedures. Optical properties (color change ΔE₀₀ and translucency parameter TP₀₀) were measured using a spectrophotometer, surface roughness (Ra) was evaluated with a profilometer, and phase composition was analyzed by X-ray diffraction (XRD). Data were statistically analyzed with a significance level set at p<0.05. The results indicated that sintering protocol had no significant effect on color change (ΔE₀₀), and all values remained within clinically acceptable thresholds. TP₀₀ was mainly influenced by material type, with VITA YZ XT showing the highest and VITA YZ ST the lowest translucency. Polishing significantly reduced surface roughness in all groups to clinically acceptable levels. XRD analysis confirmed that tetragonal ZrO₂ remained the dominant phase, with no evidence of monoclinic phase formation, indicating structural stability before and after polishing. In conclusion, the material type was the primary determinant of esthetic outcomes, whereas the sintering protocol mainly influenced production time as a secondary factor. Polishing improved surface quality across all materials, while fast sintering protocols demonstrated potential advantages for streamlining clinical workflows.