The variation of sea level in the turkish straits system under the extreme atmopheric pressure systems
Türk boğazlar sistemi'nde deniz seviyesinin ekstrem basınç sistemleri etkisinde değişimi
- Tez No: 989600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÇOKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi'ni kapsayan Türk Boğazlar Sistemi'nde (TBS) deniz seviyesi değişimlerinin, özellikle ekstrem atmosferik basınç sistemleri ve rüzgar zorlamaları altındaki dinamiklerini incelemektedir. 2010-2023 dönemini kapsayan analizlerde, yedi kıyı istasyonundan (Harita Genel Müdürlüğü - HGM) alınan deniz seviyesi ve atmosfer basıncı verileri ile Copernicus'tan temin edilen deniz seviyesi anomalileri (SLA) ve rüzgar verileri kullanılmıştır. Veri setleri, Pearson Korelasyonu, gecikmeli çapraz korelasyon ve Güç Spektral Yoğunluğu (PSD) gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, aynı deniz havzası içindeki istasyonların yüksek derecede senkronize olduğunu (r > 0.73), ancak havzalar arası etkileşimin farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Ege ve Marmara Denizleri'nin deniz seviyesi değişimleri neredeyse eş zamanlı ve güçlü bir senkronizasyon sergilerken, Karadeniz'in bu iki denize verdiği yanıtın uydu verisine göre 15 ila 20 günlük bir gecikmeyle gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu gecikmenin, İstanbul Boğazı'nın bir“hidrolik filtre”görevi görmesinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Özellikle 2021 sonundaki alçak basınç ve 2022 başındaki yüksek basınç dönemlerine odaklanan spektral analizler, sistemin atmosferik zorlamalara verdiği tepkinin rejime bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Alçak basınç döneminde deniz seviyesi, hem aylık ölçekteki (~30 gün) rüzgar zorlamasına hem de sinoptik ölçekteki (~7-13 gün) basınç ve rüzgar değişimlerine net yanıtlar verirken; yüksek basınç döneminde, uzun periyotlu atmosferik salınımlara karşı belirgin bir deniz seviyesi tepkisi gözlenmemiştir. Bu çalışma, Türk Boğazlar Sistemi'ndeki deniz seviyesi değişimlerinin, atmosfer-deniz etkileşiminin doğrusal olmayan ve rejime bağlı karakterini vurgulamakta ve İstanbul Boğazı'nın kısıtlayıcı rolünün önemini teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the dynamics of sea level variations in the Turkish Straits System (TSS), which includes the Black Sea, the Sea of Marmara, and the Aegean Sea, particularly under the influence of extreme atmospheric pressure systems and wind forcing. In the analysis covering the 2010-2023 period, sea level and atmospheric pressure data from seven coastal stations (Directorate General for Mapping - HGM) were used, along with sea level anomaly (SLA) and wind data from Copernicus. The datasets were analyzed using statistical methods such as Pearson Correlation, lagged cross-correlation, and Power Spectral Density (PSD). The results reveal that stations within the same sea basin are highly synchronized (r > 0.73), whereas the interaction between basins varies. While the sea level variations of the Aegean and Marmara Seas exhibit a nearly instantaneous and strong synchronization, the Black Sea's response to these two seas was found to occur with a lag of 15 to 20 days based on satellite data. This delay is attributed to the“hydraulic filter”role of the İstanbul Strait. Spectral analyses focusing on the low-pressure period in late 2021 and the high-pressure period in early 2022 showed that the system's response to atmospheric forcing is regime-dependent. During the low-pressure period, the sea level responded clearly to both monthly-scale (~30 days) wind forcing and synoptic-scale (~7-13 days) pressure and wind changes; however, during the high-pressure period, no significant sea level response was observed for long-period atmospheric oscillations. This study highlights the non-linear and regime-dependent character of the atmosphere-sea interaction on sea level variations in the TSS and confirms the importance of the restrictive role of the İstanbul Strait.