Sosyal girişimcilik iş planı çerçevesinde vakıf üniversitesi kurulum süreçleri: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi vaka incelemesi
Foundation university establishment processes within the framework of social entrepreneurship business plan: Istanbul Nişantaşı University case study
- Tez No: 989637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de vakıf üniversitelerinin kuruluş süreçlerini sosyal girişimcilik perspektifi ile ele alarak iş planı modeli çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kuruluş aşamasında izlenmesi gereken adımları, süreçte karşılaşılan zorluk ve fırsatlar ile kritik başarı faktörlerini ortaya koymak, mevcut ve yeni kurulacak vakıf üniversiteleri için sürdürülebilir, rekabetçi ve toplumsal değer üreten bir yapılanmaya yönelik öneriler geliştirmektir. Yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden vaka incelemesi benimsenmiştir. İş planının temel bileşenleri (kuruluş tanımı, vizyon-misyon, pazar ve rekabet analizi, pazarlama, faaliyet ve finansal plan, yönetim-takım) esas alınarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu ile üniversite kurucusu Dr. Levent Uysal ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Görüşme ses kaydı deşifre edilmiş, temalara ayrılmış ve ilgili ifadelerin temaların altına taşınması sağlanmıştır. Bulgular vizyonun“fayda merkezi”olarak kurgulandığını, erişilebilirlik/burs odağı, uygulamalı ve iş dünyasıyla bütünleşik eğitim modeli ile zorunlu staj ve teknoloji-destekli laboratuvar altyapılarının erken dönemde farklılaştırıcı rolü olduğunu, kuruluş aşamasında Şişli odaklı, rehber öğretmenler ve kamusal alan tanıtımlarıyla yürütülen hedefli erişim/pazarlama yaklaşımını, fiyatlandırmada burs temelli esnekliği, rakipleri paydaş olarak gören alan rekabeti anlayışını, mali disiplin, risk yönetimi, danışmanlık ve aile/vakıf kaynakları ile başlayan ve ilerleyen aşamalarda vakıf varlık transferine dayalı finansal model, kampüs lokasyonunun erişilebilirlik kriteriyle seçimi gibi unsurların kurumsallaşmayı hızlandırdığını göstermektedir. Yönetim-takım boyutunda ise uluslararası deneyimli akademik liderlik, profesyonel idari yapılanma ve mevzuat bilgisi olarak üç temel sac ayağı öne çıkmaktadır. Bu araştırma vakıf üniversitesinin bir sosyal girişim olarak tasarlanabileceğini, iş planı modelinin yalnızca mali sürdürülebilirlikte değil toplumsal etki üretmede de etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Çalışma, kurucular ve politika yapıcılar için uygulanabilir bir yol haritası sunmaktadır. Anahtar Kelimeler Vakıf üniversitesi, sosyal girişimcilik, iş planı modeli, kuruluş süreçleri, vaka analizi
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the establishment processes of foundation universities in Türkiye from a social entrepreneurship perspective within the framework of a business plan model. Its objectives are to identify the steps that should be followed during the establishment stage, to reveal the challenges and opportunities encountered in the process as well as the critical success factors, and to develop recommendations for building sustainable, competitive, and socially value-generating structures for both existing and newly established foundation universities. As the research method, a case study—one of the qualitative research approaches—was adopted. Based on the key components of a business plan (institutional definition, vision and mission, market and competition analysis, marketing, operational and financial plan, management-team), a semi-structured interview form was prepared, and an in-depth interview was conducted with Dr. Levent Uysal, the founder of the university. The interview recording was transcribed, categorized into themes, and relevant statements were mapped under the identified themes. The findings demonstrate that the vision was conceptualized as a“center of benefit”; that accessibility and scholarship-oriented policies, a practice- and business-integrated education model, mandatory internships, and technology-supported laboratory infrastructures played a differentiating role at an early stage; that a targeted access/marketing approach was carried out in Şişli through guidance counselors and public space promotions; that flexibility in pricing was scholarship-based; that the approach to competition framed rivals as stakeholders; and that financial discipline, risk management, consultancy, and the use of family/foundation resources—followed by foundation asset transfers at later stages—constituted the financial model. Furthermore, the choice of campus location according to accessibility criteria accelerated institutionalization. On the management-team dimension, three key pillars came to the forefront: internationally experienced academic leadership, professional administrative structuring, and strong regulatory knowledge. This research demonstrates that a foundation university can be designed as a social enterprise, and that the business plan model serves as an effective tool not only for financial sustainability but also for generating social impact. The study provides a practical roadmap for founders and policymakers alike. Keywords Foundation university, social entrepreneurship, business plan model, foundation processes, case study