Lise öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı, sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusu ve başarı yönelimleri ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between smartphone addiction, fear of missing out on social media, and achievement goal orientations among high school students
  1. Tez No: 989641
  2. Yazar: TUĞBA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA MERYEM KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılığı, sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) ve başarı yönelimleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca yaş ve günlük sosyal medyada geçirilen süre, söz konusu değişkenler kapsamında açıklayıcı değişkenler olarak ele alınmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Örneklemi, 2023–2024 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler; Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Sosyal Medyada Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FoMO) Ölçeği ve 2×2 Başarı Yönelimleri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ile Pearson ve Spearman korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, akıllı telefon bağımlılığı ile FoMO arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca dijital bağımlılık ve FoMO düzeylerinin, performans-kaçınma yönelimiyle pozitif; öğrenme-yaklaşma yönelimiyle ise negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Günlük sosyal medyada geçirilen sürenin artması, akıllı telefon bağımlılığı ve FoMO düzeyleriyle anlamlı biçimde ilişkilidir. Buna karşın yaş değişkeni ile temel değişkenler arasındaki ilişkilerin sınırlı olduğu görülmüştür. Bulgular genel olarak, ergenlerin dijital davranış örüntülerinin akademik motivasyon yapılarıyla yakından ilişkili olduğunu ve dijital teknolojilerin serbest zamanın yapılandırılmasında belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the associations between smartphone addiction, fear of missing out (FoMO), and achievement goal orientations among high school students. In this context, age and daily time spent on social media were included as explanatory variables. The study employed a correlational research design. The sample consisted of high school students during the 2023–2024 academic year. Data were collected using the Smartphone Addiction Scale, the Fear of Missing Out (FoMO) Scale, and the 2×2 Achievement Goal Orientation Scale. Descriptive statistics as well as Pearson and Spearman correlation analyses were used to analyze the data. The results indicated a positive and statistically significant association between smartphone addiction and FoMO. Higher levels of smartphone addiction and FoMO were related to higher performance-avoidance goal orientation and lower mastery-approach goal orientation. In addition, increased daily social media use was associated with higher levels of smartphone addiction and FoMO. In contrast, age showed limited associations with the main study variables. Overall, the findings suggest that adolescents' digital behavioral patterns are closely linked to their academic motivational structures and that digital technologies play a central role in shaping leisure time experiences. The study offers both theoretical and practical implications regarding the intersection of digitalized leisure practices with adolescents' academic and psychosocial processes.