Türk medenî yargılama hukukunda amicus curiae kurumunun bir uygulaması olarak mahkeme danışmanı
Advisor to the court as an application of the amicus curiae in Turkish civil procedure law
  1. Tez No: 989642
  2. Yazar: BÜŞRA ABİDE TİRYAKİ ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Temelde üçüncü kişilerin yargılamada görüş sunmalarına imkân sağlayan bir kurum olan amicus curiae, yargılamadaki ihtiyaçların giderilmesi noktasında usûlî bir araç olarak hâkimler tarafından zaman içerisinde şekillendirilmiş bir kurumdur. Kurumun bu esnek kullanımı çerçevesinde, amicus curiae'nın mahkeme danışmanı olarak adlandırdığımız görünümünün, hâkimin gerekli hâllerdeki hukukî bilgi ihtiyacının giderilmesini sağlayabilecek bir kurum olarak medenî yargılama hukukunda işlevsel hâle getirilebileceği düşüncesindeyiz. Bu çalışmada, söz konusu amaç doğrultusunda mahkeme danışmanının hukukumuzda ne şekilde hayata geçirilebileceği sorusuna ayrıntılı şekilde cevap verilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Amicus curiae, which is fundamentally an institution enabling third parties to submit opinions in judicial proceedings, has been shaped over time by judges as a procedural tool to meet the needs arising in the course of the adjudication process. Within the framework of this flexible use of the institution, the role of amicus curiae as an“advisor to the court”, as understood in this study, may be rendered functional in Turkish civil procedure law as a mechanism capable of meeting the judge's need for legal information where necessary. Accordingly, this study aims to provide a detailed answer to the question of how the advisor to the court may be implemented within the Turkish legal system in pursuit of this objective.