Kocaeli ilindeki sıcak hava dalgalarının sıklığının ve sıcak hava dalgalarının ölümlerle olan ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 989660
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: İnsanlık için önemli küresel tehditlerden biri olan sıcak hava dalgaları çeşitli yollarla sağlığı etkilemektedir. Bu araştırmada Kocaeli ilindeki sıcak hava dalgalarının 1991-2024 yıllarındaki sıklığının ve eğiliminin belirlenmesi ve 2023 ile 2024 yıllarında meydana gelen sıcak hava dalgalarının Kocaeli ilindeki ölümlerle olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Kocaeli'nin 1991-2024 dönemine ait meteoroloji verileri ile 2023 ve 2024 yıllarına ait ölüm verileri kullanılmıştır. 1991-2024 dönemindeki yıllık ortalama maksimum sıcaklık trendleri analiz edilmiş olup ilgili dönemdeki sıcak hava dalgalarının sıklığı ve trendleri değerlendirilmiştir. 2023 ve 2024 yıllarındaki uzun yaz dönemindeki (Haziran-Eylül) tüm nedenlere, cinsiyete, yaşa bağlı mortalite hızları ile Aşırı Sıcak Faktörü kullanılarak tanımlanan sıcak hava dalgaları arasındaki ilişkiler incelenmiş olup sıcak hava dalgalarına bağlı fazladan ölümler hesaplanmıştır. Bulgular: Kocaeli ilinde 1991-2024 dönemi yıllık ortalama maksimum sıcaklık değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı (p<0.001) ve 0.098°C/yıl hızında artış trendi tespit edilmiştir. Yıllık sıcak hava dalga sayısında (p=0,004) istatistiksel olarak anlamlı artış trendi bulunmuştur. Kocaeli ilinde 2023 ve 2024 yıllarının uzun yaz döneminde yaşanan sıcak hava dalgalarının tüm nedenlere bağlı mortalite riskini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde (p<0,001) ve %13,9 oranında artırdığını ortaya koymuş ve iki yılda toplam 145 sıcak hava dalgalarına atfedilen ölüm hesaplanmıştır. Riskin yaşa bağlı analizlerde 85 yaş üstü nüfusta yoğunlaştığı bulunmuştur. Sonuç: Araştırma Kocaeli ilinde maksimum sıcaklıkların yükseliş trendinde olduğunu ve sıcak hava dalgalarının sıklığının arttığını ortaya koymuştur. Sıcak hava dalgalarının mortalite riskini arttırdığı görülmüş olup riskin kırılgan gruplarda en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular Kocaeli ili için acil sıcak-sağlık eylem planlarının gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Heatwaves, one of the significant global threats to humanity, affect health in various ways. This study aims to determine the frequency and trend of heatwaves in Kocaeli province between 1991 and 2024 and to evaluate the relationship between heatwaves occurring in 2023 and 2024 and deaths in Kocaeli province. Materials and Methods: The study utilised meteorological data from Kocaeli for the period 1991–2024, along with mortality data for the years 2023 and 2024. Annual average maximum temperature trends for the 1991–2024 period were analysed, and the frequency and trends of heatwaves during the relevant period were evaluated. The relationships between mortality rates for all causes, gender, and age during the long summer period (June-September) in 2023 and 2024 and heatwaves defined using the Extreme Heat Factor were examined, and excess deaths attributable to heatwaves were calculated. Results: In Kocaeli province, a statistically significant (p<0.001) increase trend of 0.098°C/year was detected in the annual average maximum temperature values for the period 1991-2024. A statistically significant increase trend (p=0.004) was found in the annual number of heat waves. It was found that the heatwaves experienced during the long summer period in 2023 and 2024 in Kocaeli Province increased the mortality risk from all causes by a statistically significant level (p<0.001) and by 13.9%, and a total of 145 deaths attributed to heatwaves were calculated over the two years. Age-specific analyses revealed that the risk was concentrated among the population aged 85 and over. Conclusion: The research has revealed that maximum temperatures in Kocaeli province are on an upward trend and that the frequency of heatwaves is increasing. It has been observed that heatwaves increase the risk of mortality, with the risk being highest among vulnerable groups. These findings demonstrate the necessity of urgent heat-health action plans for Kocaeli province.