Doğumun 1.evresinde sıcak duş uygulamasının ağrı anksiyete ve konfor üzerine etkisi
The effect of hot shower application in the first stage of labor on pain anxiety and comfort
  1. Tez No: 621380
  2. Yazar: AYŞE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Amaç: Doğumun birinci evresinde sıcak duş uygulamasının ağrı, anksiyete ve konfor üzerine etkisini belirlemek ve ebelik uygulamalarına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem:Deneysel randomize kontrollü olan çalışmanın örneklemini, Kocaeli ilinde bir araştırma ve uygulama hastanesi doğumhane birimine başvuran Ocak 2019- Haziran 2019 tarihleri arasında toplam 104 primigravida (52 deney, 52 kontrol) oluşturdu. Deney grubuna, 4 cm dilatasyondan itibaren kadının tercihine göre ayakta ya da oturur pozisyonda 30 dakikalık toplam 3 kez sıcak duş uygulandı. Kontrol grubuna ise rutin obstetrik bakım verildi. Araştırmanın verileri, katılımcıların tanıtıcı özellikleri ve obstetrik verilerini içeren anket formu, ağrı skorları belirleyen GKÖ (VAS), Durumluk Anksiyete Ölçeği, Doğumda Konfor Ölçeği ve Partograf ile elde edildi. Verilerin analizinde SPSS® 20 paket programından yararlanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren değişenlerde iki bağımsız grup karşılaştırılmasında Student t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde ise, Mann Whitney U testi, kategorik değişkenler için ise,ki-kare testi kullanıldı ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin gebelik haftaları ise; 37 ile 41,2 arasında değişmekte olup, ortalama 39,31±1,11 hafta idi. Gruplara göre toplam doğum süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Ancak deney grubunun geçiş faz süresi, kontrol grubuna oranla daha düşüktü (p=0,036; p< 0,05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Hot Shower Application in The First Stage of Labor on Pain Anxiety and Comfort Aim: The aim of the study is to determine the effect of hot shower application in the first stage of labor on pain, anxiety, and comfort and contribute to nursery practices. Material and Method: The sample of this experimental randomized controlled study was composed of 104 primigravid women (52 in experimental group, 52 in control group), who applied to the delivery room of a research and application hospital in Kocaeli city, between January 2019 and June 2019. Hot shower was applied to the experimental group as from 4 cm of dilatation as standing or sitting at the women's option totally 3 times for 30 minutes. On the other hand, routine obstetric care was provided for the control group. The data of the study were obtained by the questionnaire including the descriptive characteristics and the obstetric data of the participants, VAS determining the pain scores, State Anxiety Inventory, Childbirth Comfort Questionnaire, and Partograph. In the data analysis, SPSS® 20 packaged software was used. In the data assessment, Student t test was used in the comparison of two independent groups for the normally distributed variables, Mann Whitney U test was employed for the non-normally distributed variables, and chi-square test was utilized for categorical variables and the significance level was assessed to be 0.05. Results: The gestational weeks of the pregnant women participating in the study varied between 37 and 41.2 weeks and it was 39.31±1.11 weeks on average. No statistically significant difference was found between the groups in terms of total duration of delivery.