Varikoselin cerrahi tedavisinde retroperitoneal yüksek inguinal varikoselektomi ile inguinal mikroskopik varikoselektomi yöntemlerinin karşılaştırılması
The Comparison of the retroperitoneal high inguinal varicocelectomy and inguinal microscopic varicocelectomy in the surgical treatment of varicocele
  1. Tez No: 98976
  2. Yazar: HAKAN HAKKI TAŞKAPU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Üroloji, General Surgery, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
9. ÖZET: 9.1. Amaç; Erkek infertilitesinin düzeltilebilir en önemli nedeni olan varikoselin zararlı etkilerini geri döndürebilmek için gerekli olan kural en ideal tedavi yöntemini seçmektir. Varikosel tedavisinde; retroperitoneal yüksek inguinal varikoselektomi(Grup-l) ile inguinal mikroskopik varikoselektomi(Grup-2) tekniklerinin semen parametreleri, serum hormon seviyeleri ve komplikasyonlar yönünden bulgularım karşılaştırarak ideal tekniği bulmayı araştırdık. 9.2. Materyal ve Metod: Skrotal fizik muayene veskrotal RDUSG ile varikosel tanısı konan ve yaş ortalaması 27.6 ±6.1 olan 41 erkek hasta çalışmaya alındı. Hastaların 20 tanesine retroperitoneal yüksek inguinal varikoselektomi ve 21 tanesine ise inguinal mikroskopik varikoselektomi yapıldı.Tüm hastaların hem preoperatif hem postoperatif 3. aydan sonra semen parametreleri ve serum hormon seviyeleri tesbit edildi ve skrotal RDUSG yapıldı. Semen parametrelerinin ve serum hormon seviyelerinin karşılaştırılmasında Mann Whitnay U testi (corrected z) ile Wilcoxon Signed Ranks testi ve rekürrens sonuçlarının karşılaştırılmasında ise McNemar testi ile ki-kare testi kullanılarak istatistiki değerlendirmeler yapıldı. 9.3. Bulgular: Semen parametlerinde her iki grup içindeki değişimler istatistiki yönden anlamlılık göstermedi (p> 0.05). Gruplar arasında da istatistiki fark yoktu (p> 0.05). Serum hormon seviyelerinde ise hem grup içindeki hem de gruplar arasındaki preoperatif ve postoperatif değişimlerde istatistiki fark saptanmadı (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
İO.SUMMARY: The Comparison of the Retroperitoneal High Inguinal Varicocelectomy and Inguinal Microscopic Varicocelectomy in the Surgical Treatment of Varicocele lO.l.Purpose: The principle in correcting the harmful effect of varicocele which is the most correctable cause of male infertility is to choose the ideal treatment method. In varicocele treatment we studied the findings of semen parameters, serum hormone levels and complications between both retroperitoneal high inguinal varicocelectomy (Group- 1) and inguinal microscopic varicocelectomy (Group-2) techniques. 10.2.Material and Method:Our study included 41 male patients aged 27.6+6.1 years and whose varicocele diagnosed based on scrotal physical examination and scrotal colour doppler ultrasonography. Retroperitoneal high inguinal varicocelectomy were done in 20 patients and inguinal microscopic varicocelectomy were done in 21 patients. Preoperative and 3 months postoperative measurements of semen parameters and serum hormone levels and scrotal colour doppler ultrasonography were done for all patients.The statistical evaluation was done by comparison of semen parameters and serum hormone levels using Mann-Whitnay U test (corrected z) and Wilcoxon Signed Ranks test and by comparison recurrence results using McNemar test and chi square test. 10.3.Finding: The differences in semen parameters between the two groups were not statistically significant (p>0.05). There was no significant difference between two groups (p>0.05).