Klinik varikoseli olan sekonder infertil erkek hastalarda mikrocerrahi inguinal varikoselektominin etkinliği
The effect of microsurgery inguinal varicocelectomy by secondary infertile male patients with clinical varicocele
- Tez No: 266759
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Varikosel erkek infertilitesindeki en sık düzeltilebilir patolojidir. Primer infertilitede % 40, sekonder infertilitede % 80 oranında etyolojik patolojide rol oynamaktadır. Varikoselin cerrahi tedavisinde hem semen parametrelerinde düzelme hem de gebelik oranlarında artış olduğu belirlenmiştir.Bu çalışmada varikosel tedavisinde uygulanan Mikrocerrahi İnguinal Varikoselektomi'nin sekonder infertil hastalardaki etkinliği araştırıldı. Androloji polikliniğine infertilite şikayeti ile Ocak 2005 ile Ocak 2009 tarihleri arasında başvuran ve klinik varikosel tanısıyla Mikrocerrahi İnguinal Varikoselektomi operasyonu yapılan 60 primer infertil, 30 sekonder infertil hasta dahil edildi. Hastaların yaşları, infertilite süreleri, varikosel dereceleri (grade), operasyon öncesi ve operasyon sonrası semen parametreleri ve gebelik oranları retrospektif olarak değerlendirildi. Primer infertil ve sekonder infertil hasta gruplarının postoperatif semen parametreleri ve gebelik oranları karşılaştırıldı.Her iki grup arasında operasyon öncesinde ve operasyon sonrasında semen parametreleri açısından anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Varicocele is the most common treatable pathology by male infertility. It plays an aetiopathologic role by 40% of primary and by 80% of secondary infertile cases. It is reported that surgical therapy of varicocele results in improvement of semen parameters and rise in pregnancy rates.In this study effect of Microsurgery Inguinal Varicocelectomy by treating varicocele in secondary infertile patients is researched. Sixty primary infertile and thirty secondary infertile patients, which applied to the andrology outpatient department between January 2005 and January 2009 due to infertility and undergone Microsurgery Inguinal Varicocelectomy operation because of varicocele presence, are included to the study. Age of the patients, duration of the infertility history, grade of their varikocele, their pre and postoperative semen parameters and pregnancy rates are retrospectively evaluated. Also postoperative semen parameters and the pregnancy rates of the primary and secondary infertile patients are compared with each other.There was no statistically significant difference detected by pre and postoperative semen parameters between two groups (p>0,05).