Hakikat ötesi çağda iletişim: İsrail-Hamas çatışmasında ABD'nin dijital diplomasi kullanımı
Communication in the post-truth era: U.S. digital diplomacy in the Israel-Hamas conflict
- Tez No: 989763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM ROMYA BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Uluslararası İlişkiler, Communication Sciences, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Yirmi birinci yüzyılın uluslararası ilişkiler sistemi, diplomatik iletişimin dönüşümünü yalnızca teknik bir yenilik olarak değil, aynı zamanda küresel güç ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi olarak deneyimlemektedir. Dijitalleşme, devletlerin uluslararası arenadaki davranış kalıplarını, meşruiyet stratejilerini ve söylemlerini kökten değiştirmekte; diplomasi artık yalnızca hükümetler arası müzakerelerin değil, küresel kamuoyu algısının da biçimlendirildiği bir etkileşim alanına dönüşmektedir. Hakikat ötesi çağda ise dezenformasyon ve manipülasyonun yoğunlaştığı uluslararası iletişim ortamında, dijital diplomasi söylemlerinin siyasal krizler üzerindeki etkisi önem kazanmıştır. Bu bağlamda bu çalışma, 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan İsrail-Hamas çatışması ile 5 Kasım 2024 tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimleri arasındaki süreçte, ABD'nin dijital diplomasi faaliyetlerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, ABD'nin dijital diplomasisini temsil eden başta ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD Savunma Bakanlığı ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın resmî web site paylaşımları ve X hesapları analiz edilmiştir. Ek olarak, basın, BM'ye bağlı veya koordineli kuruluşlar ile Uluslararası Ceza Mahkemesinin paylaşımları ve eylemleri de analiz edilerek ABD hükümetinin söylemleriyle karşılaştırılmıştır. Bu çok aktörlü yaklaşım, dijital diplomasinin küresel normlar bağlamında nasıl şekillendiğine veya normları nasıl dönüştürdüğüne dair bütüncül bir perspektif sunmayı amaçlamıştır. Veri toplama süreci, ABD hükümetince paylaşılan 7.629 resmî belge ve X platformundan elde edilen 12.076 paylaşımın kaydı ile desteklenmiş, ayrıca ABD hükümetine sorulan 16.580 basın sorusu analiz edilmiştir. Çalışmada karma yöntem benimsenmiş olup, eleştirel söylem analizi ile aktörlerin retorik stratejileri ve ideolojik duruşları incelenirken, nicel içerik analizi ile kavramların kullanım sıklıkları ve taraflara ilişkin söylem yoğunluğu ölçülerek analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The international relations system of the twenty-first century has been experiencing the transformation of diplomatic communication not merely as a technical innovation but also as a reconfiguration of global power relations. Digitalization has fundamentally altered states' patterns of behavior, legitimacy strategies, and discourses in the international arena; diplomacy has evolved into an interactive space shaped not only by intergovernmental negotiations but also by global public opinion. In the post-truth era, where disinformation and manipulation intensify within international communication environments, the impact of digital diplomacy discourses on political crises has gained increasing significance. In this context, this study aims to examine the digital diplomacy activities of the United States during the period between the outbreak of the Israel–Hamas conflict on October 7, 2023, and the U.S. presidential election held on November 5, 2024. The analysis focuses on official website content and X (formerly Twitter) posts of key actors representing U.S. digital diplomacy, including U.S. President Joe Biden, the White House, U.S. Secretary of State Antony Blinken, the U.S. Department of State, U.S. Secretary of Defense Lloyd Austin, the U.S. Department of Defense, and the United States Central Command. In addition, statements and actions by the press, United Nations-affiliated or coordinated organizations, and the International Criminal Court were analyzed and comparatively assessed against U.S. government discourses. This multi-actor approach seeks to provide a holistic perspective on how digital diplomacy is shaped by global norms or contributes to their transformation. The data collection process was supported by the compilation of 7,629 official documents published by the U.S. government, 12,076 posts obtained from the X platform, and the analysis of 16,580 press questions directed at the U.S. government. Employing a mixed-methods approach, the study utilizes critical discourse analysis to examine actors' rhetorical strategies and ideological positions, while quantitative content analysis measures the frequency of key concepts and the intensity of discourses related to the parties involved.