An Intelligent visual analysis scheme for automatic disassembly processes in the recycling industry
  1. Tez No: 989764
  2. Yazar: ERENUS YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FLORENTIN WÖRGÖTTER, PROF. DR. BABETTE DELLEN, DR. MINIJA TAMOSIUNAITE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Georg-August-Unıversıtat Gottıngen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kullanım ömrü dolmuş ürünlerin geri dönüşüm rutinlerini otomatikleştirmek için görsel olarak zeki bir sökme şeması geliştirmeyi ve uygulamayı amaçlamaktadır. Yapay zeka ve bilgisayar vizyonundaki son gelişmeler, E-Atık geri dönüşüm endüstrisinde henüz kullanılmamıştır; bu tez bu eksikliği gidermektedir. Değerli metaller içerdiği bilinen sabit diskler ve grafik işlem birimleri gibi yaygın olarak bulunan bilgisayar parçalarını sökmek için son teknoloji derin öğrenme yöntemlerinin ne ölçüde ve ne şekilde akıllı ve genelleyici bir şema oluşturabileceğini soruyoruz. Tek tek bileşenlerin ve tüm sistemin doğruluğunu ve performansını değerlendirmek için ilgili metrikleri kullanarak, derin öğrenme ve bilgisayar vizyonuna dayalı yöntemlerin sökme durumunu tahmin etmek ve olası eylem yürütücüleri için gerekli görsel parametreleri çıkarmak için çok uygun olduğunu deneysel olarak gösteriyoruz. Bu çalışmanın önemi, çalışması için yalnızca kullanıma hazır sensörlere ihtiyaç duyan ve yeni ürünlerle çalışmak üzere yeniden tasarlanabilen endüstri odaklı bir şema sunmasıdır. Bu çalışma aynı zamanda, geri dönüşüm tesislerinde kullanılmak üzere tam otomatik bir sökme robotu geliştirmeyi amaçlayan Horizon 2020 projesi“IMAGINE”ın bir parçasıdır. Bu nedenle, bu tezde elde edilen ve sunulan sonuçlar IMAGINE projesinde de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop and deploy a visually intelligent disassembly scheme to automate the recycling routines for end-of-life products. The recent developments in artificial intelligence and computer vision are yet to be utilized in the E-Waste recycling industry, a shortcoming this thesis addresses. We ask to what extent and in what ways state-of-the-art deep learning methods could constitute an intelligent and generalizing scheme that can be used to disassemble commonly found computer parts such as hard drives and graphical processing units, that are known to contain valuable metals. Using relevant metrics to evaluate the accuracy and performance of individual components and the entire system altogether, we empirically show that methods based on deep learning and computer vision are well suited for estimating the state of disassembly and inferring the required visual parameters for possible action executions. The significance of this study is that it introduces an industry-oriented scheme that only requires off-the-shelf sensors to operate, and can be repurposed to work with new products. The work has also been part of Horizon 2020 project“IMAGINE”, aimed to develop a fully automated disassembly robot to be used in recycling plants. Therefore, the results obtained and presented in this thesis have also been used in the IMAGINE project.