Venöz impotansta kavernöz EMG ve kavernöz biyopsinin tanı ve tedavideki yeri
- Tez No: 98979
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET F. PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, Eylül 1997-Temmuz 2000 tarihleri arasında GATA ve ATF Üroloji Anabilim Dalı'na müracaat eden erektil disfonksiyonlu hastalardan 26' sı CC EMG'si ve korpus kavernozum biyopsisi yönünden değerlendirilmiştir. Hastaların yaşlan 32-62 yıl (ortalama 46,8) idi. Tüm hastaların fizik muayenesi, rutin biokimya, prolaktin, testosteron düzeyleri normal sınırlardaydı. Tüm hastalara CC EMG'si yapıldı ve cerrahi uygulanan hastalardan korpus kavernozum biyopsisi alındı. Preparatlar trikrom boyası ile boyanarak kas-kollojen oranlan belirlendi. Kavernookluziv disfonksiyon (COD) ve eşlik eden patolojiler 12 hastada (%46,1) bulunurken, 14 hastada pür COD saptandı. 26 hastanın 8 'inde (30,7) COD ile birlikte otonomik disfonksiyon tespit edildi. 26 hastanın 18'inde (%69) CC EMG amplitüdleri düşük bulundu. Biyopsi yapılan 23 hastanın 16'sında (%69,5) korpus kavernozum düz kas içeriğinde azalma tespit edildi. Düz kas oranlan anormal (düşük) olan hastalardaki CC EMG amplitüdleri de anormal (düşük) idi. Yaşla birlikte, penil düz kas oranlarında istatistiksel anlamlı azalma tespit edildi (p< 0.05). Venöz cerrahi uygulamalan başansız olan hastaların preoperatif CC EMG'leri anormaldi. Buna karşılık venöz cerrahiden olumlu sonuç aldığımız olguların preoperatif CC EMG'si normal bulundu. Aynı şekilde venöz cerrahi başansız olgulardaki penil düz kas oranlan da anormaldi. Özetle, biz bu çalışmada, anormal düz kas içeriği olan hastalarda anormal CC EMG sonuçlan gözlemledik, aynca anormal CC EMG'si ve anormal düz kas içeriği olan hastalarda, venöz cerrahi basan oranlarının düşük olduğunu tespit ettik. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, 26 patients with erectile dysfunction attended to Gülhane Military Medical Academy and Military Medical Faculty, Department of Urology between September- 97 and July-2000 were evaluated with CC EMG and corpus cavernosum biopsy. The ages of patients ranged between 32-62 (mean 46,8 years). Physical examination, routine biochemistry, serum prolactin and testosterone levels were within normal limits. CC EMG was performed at all patients. Corpus cavernosum biopsy was done in patients underwent surgery. Sections of corpus cavernosum tissue were stained with trichrome technique and smooth muscle- collagen ratio was determined. Cavernooclusive dysfunction (COD) and accompanying pathologies were found in 12 patients (%46,1) with pure COD in 14 patients. In 8 patients (%30,7) together autonomic dysfunction was deterrnined additionally. In 18 patients (%69) low CC EMG amplitudes were found. 16 of 23 patients (%69,5) decreament in corpus cavernosum smooth muscle fibers ratio was determined. Low CC EMG amplitudes were found in patients with low smooth muscle ratio. Correlation was statistically significant. By increasing age, statistically significant decrease in the penile smooth muscle ratio was determined (p< 0.05). Abnormal preoperative CC EMG was together with unsuccesful venous surgery, on the contrary, preoperative normal CC EMG was showed succesful venous surgery. In conclusion, in our study, abnormal CC EMG findings were observed in patient with abnormal smooth muscle fibers. Furthermore we found out that the venous surgery in patients with abnormal smooth muscle fibers and abnormal CC EMG findings might be unsuccesful. 42