Kalker (Kireçtaşı) ocağı ve kırma-eleme tesisinde oluşması muhtemel toz emisyonlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesinde örnek bir uygulama
An example application for assessing possible dust emissions in a limestone quarryand crushing-screening plantfrom an occupational healthand safety perspective
  1. Tez No: 989819
  2. Yazar: EBUBEKİR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kırşehir ili Mucur ilçesi İnanç Köyü sınırları içerisinde yer alan, İR:74699 ruhsat numaralı ve 990.600 m² yüzölçümlü kalker (kireçtaşı) ocağı ve kırma-eleme tesisinde oluşması muhtemel toz emisyonlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Özellikle PM10 ve çöken toz parametreleri üzerinden yapılan değerlendirmeler, çalışan sağlığını etkileyebilecek toz maruziyet seviyelerinin belirlenmesine odaklanmıştır. Çalışmada, PM10 ölçümleri TS EN 12341 standardına uygun olarak PM10 örnekleme cihazı ile çöken toz ölçümleri ise TS 2342 standardına uygun olarak çöken toz ölçüm düzeneği ile gerçekleştirilmiştir. Ölçümler, tesisin tam kapasite çalıştığı dönemlerde ve farklı üretim aşamalarını temsil eden noktalarda yapılmıştır. Elde edilen bulgular, ulusal mevzuat ve uluslararası standartlarla karşılaştırılmış; toz emisyonlarının yüksek olduğu üretim aşamaları belirlenmiştir. Ayrıca, mevcut toz bastırma ve kontrol önlemlerinin etkinliği değerlendirilmiş ve iyileştirme önerileri sunulmuştur. Çalışma sonucunda, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında toz maruziyetinin azaltılmasına yönelik alınabilecek teknik ve idari tedbirler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate potential dust emissions in terms of occupational health and safety at a limestone quarry and crushing–screening plant located within the boundaries of İnanç Village, Mucur District, Kırşehir Province, with license number IR:74699 and a surface area of 990,600 m². The evaluation specifically focused on determining dust exposure levels that may affect workers' health, based on PM10 and settled dust parameters. In the study, PM10 measurements were conducted using a PM10 sampling device in accordance with TS EN 12341, while settled dust measurements were performed using a settled dust collection apparatus in accordance with TS 2342. The measurements were carried out during periods when the plant was operating at full capacity and at locations representing different stages of production. The findings were compared with national regulations and international standards, and production stages with high dust emissions were identified. Additionally, the effectiveness of current dust suppression and control measures was evaluated, and recommendations for improvement were provided. As a result, technical and administrative measures to reduce dust exposure within the scope of occupational health and safety were proposed.