Assessıng a 2D HEC-RAS raın-on-grıd sımulatıon wıth gauge and satellıte precıpıtatıon: bozkurt flood case, Türkiye
Gözlem ve uydu yağış verileriyle 2B HEC-RAS hücre tabanlı yağış simülasyonunun değerlendirilmesi: Bozkurt taşkını örneği, Türkiye
  1. Tez No: 989845
  2. Yazar: SİBEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Taşkın modellemesi, afet risk değerlendirmesi ve yönetiminde kritik bir rol oynar. Geleneksel olarak, hidrolojik modeller yağışı yüzey akışına dönüştürür ve bu da hidrolik modellere sınır veya başlangıç koşulu olarak sağlanır. Bu çalışma, hidrolik modellerin ızgaralı yağışı doğrudan kullanmasını sağlayan, ayrı hidrolojik adımı ortadan kaldıran yenilikçi bir RoG (Rain-on-Grid) yaklaşımını değerlendirmektedir. RoG'nin temel bir avantajı, tek bir çerçevede hem plüviyal (yağış kaynaklı) hem de flüviyal (nehir kaynaklı) taşkın süreçlerini eş zamanlı simüle edebilmesi ve böylece taşkınları birleşik olarak daha gerçekçi temsil etmesidir. Bu yöntem, Kastamonu, Bozkurt, Türkiye'de yaşanan yıkıcı taşkın olayına (10–12 Ağustos 2021) uygulanmış ve düşük yağışlı bir olayda (23–25 Ekim 2021) da test edilmiştir. 5 metrelik sayısal yükseklik modeli (SYM) ve diğer karakteristikler kullanılarak, gözlem istasyonlarına dayalı yağış verileriyle desteklenen bir referans (benchmark) 2B HEC-RAS RoG modeli geliştirilmiştir. Modelin performansı, Bozkurt taşkınına dair önceki çalışmalardan elde edilen gözlemlenmiş pik debi ve akış hızı değerleri kullanılarak doğrulanmıştır. Bu gözlem istasyonuna dayalı model, uydu tabanlı simülasyonlar için referans görevi görmüştür. Üç uzaktan algılama veri seti (MSWX, CHIRPS, SM2RAIN–ASCAT) istasyon gözlemleriyle MAE, RMSE, NSE, P-Bias, POD, FAR, HKS gibi performans metrikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu analiz, MSWX veri setini en uygun alternatif olarak belirlemiştir. MSWX odaklı ve kıyaslama RoG modelleri arasındaki uyum, taşkın yayılımı ve taşkın tehlike haritalaması dahil olmak üzere mekânsal taşkın karakteristikleri aracılığıyla incelenmiştir. Gözlem istasyonuna dayalı RoG modeli gözlemlenen taşkın pik debisini başarıyla tekrarlarken, MSWX odaklı simülasyonların güvenilirliğinin kritik olarak yağış şiddetiyle sınırlı olduğu ortaya çıkmıştır. Genel olarak, bulgular taşkınların bütünsel modellenmesini geliştirmekte ve taşkın risk azaltma çabalarını iyileştirmek için pratik rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Flood modeling is essential for disaster risk assessment and management. Traditionally, hydrological models transform precipitation into runoff, which is then supplied to hydraulic models as boundary or initial conditions. This study evaluates an innovative Rain-on-Grid (RoG) approach, which enables hydraulic models to use gridded precipitation directly, eliminating the separate hydrological step. A key advantage of RoG is its ability to simultaneously simulate pluvial and fluvial flood processes within a single framework, offering a more realistic representation of compound flooding. The method was applied to the devastating Bozkurt, Kastamonu, Türkiye, flood event (10-12 August 2021), and also tested under a low-precipitation event (23–25 October 2021). A benchmark 2D HEC-RAS RoG model was developed using a 5 m digital surface model and other characteristics, forced with gauge-based precipitation. The model's performance was validated using observed peak-flow and flow-velocity values from previous studies and technical reports on the Bozkurt flood. This gauge-driven model served as the reference for satellite-based simulations. Three remote-sensing datasets (MSWX, CHIRPS, SM2RAIN–ASCAT) were evaluated against gauge observations. MSWX was identified as the most suitable alternative. The agreement between the MSWX-driven and benchmark RoG models was examined through spatial flood characteristics, including flood extent and flood hazard mapping. While the gauge-based RoG model successfully reproduces the observed flood peak, results reveal that the reliability of MSWX-driven RoG simulations is critically limited by rainfall intensity. Overall, the findings advance the holistic modeling of compound floods and offer practical guidance for improving flood-risk reduction efforts.