Deneysel olarak oluşturulmuş periferik sinir lezyonlarında erken dönem uygulanan epinöral ve interfasiküler sütür tekniklerinin klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 98986
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY BEDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada periferik sinirlerde epinöral anastomoz ile interfasiküler anastamozun NAP ve Nöroma oluşumu yönünden karşılaştırılması yapıldı. 30 adet rastla yapılan çalışmada aynı tipteki sinir lezyonlarında, iki anastomoz tipi farklı sütür sayısı kullanılarak birleştirildi ve elektrofizyolojik olarak NAP ölçümleri yapıldı. Epinöral ve interfasiküler anastomoz grupları kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak istatistiksel karşılaştırılması yapıldı. Anlamlı fark saptanmadı. Bu iki teknikte sinir dokusu kaybı olmadan hemen anastomoz yapıldı. Dolayısıyla kesilen sinirlerin bir süre geçtikten sonra anastomoz yapıldığı zaman aynı sonuç alınabilir mi? Araştırılması gereken bir konudur. -62-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we compared epineural versus interfascicular anastomosis in the means of NAP and neuroma occurrence in peripheral nerves. Same types of nerve injuires in 30 rats, were anastomosed with variable numbers of sutures by using these two differnt technique and their NAP measures were obtained electrophysiological^. Epineural and interfasicular anstomosis groups were statistically compared with controls ones in terms of electrophysiologic and histopathologic evidence but no significant difference were noted. Howeever in both techniques, we have immediately performed anastomosis before permitting loss of nerve tissue, so it still waits to be revealed whether the result would be same if anastomosis were performed after remarkable period was alloved to pass over the injury. -63-