Behçet hastalarında lipid peroksidasyonu ile bazı eritrosit antioksidan enzim aktivitelerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of lipid peroxidation and the activities some erythrocytes antioxidant enzymes in patients with Behçet's disease
- Tez No: 98987
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Behçet Hastalarında Lipid Peroksidasyonu ile Bazı Eritrosit Antioksidan Enzim Aktivitelerinin Değerlendirilmesi Hastalığın patogenezinde rol oynadığı kabul edilen serbest oksijen radikalleri (SOR)'nin, lipid peroksidasyonu ve eritrosit antioksidan savunma mekanizması üzerine etkilerini araştırmak amacıyla; aktif dönemde bulunan 22 Behçet hastası ve 30 sağlıklı kişi (kontrol) çalışma kapsamına alındı. Hasta ve kontrol gruplarının plazma ve eritrositlerinde, lipid peroksidasyonunun yıkım ürünlerinden olan malondialdehit (MDA) seviyeleri ve eritrositlerinde antioksidan enzimlerden, süperoksit dismutaz (SOD) ile glutatyon peroksidaz (GSH-Px)'in aktiviteleri ölçüldü. Kontrollerle karşılaştırıldığında; Behçet hastalarının plazma ve eritrositlerinde MDA seviyelerinin daha yüksek olduğu, eritrosit SOD aktivitesinin yükseldiği, GSH- Px aktivitesinin ise azaldığı gözlendi. Ayrıca, Behçet hastalarında plazma ve eritrosit MDA seviyeleri arasında ve hem hasta hem de kontrol grubunda eritrosit MDA ve SOD arasında kuvvetli pozitif ilişkilerin olduğu belirlendi. Buna karşılık, sadece Behçet hastalarında plazma MDA ile eritrosit GSH-Px değerleri arasında kuvvetli negatif bir ilişki bulundu. Sonuç olarak, yüksek plazma ve eritrosit MDA seviyeleriyle yansıtıldığı gibi, Behçet hastalığında aşırı SOR üretiminin, eritrosit membran bütünlüğünü bozduğu ve eritrositlerdeki yüksek SOD ve düşük GSH-Px aktiviteleriyle yansıtıldığı gibi, eritrosit antioksidan savunma sisteminde de bazı değişikliklere yol açtığı söylenebilir. Anahtar kelimeler : Behçet hastalığı, lipid peroksidasyonu, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation of Lipid Peroxidation and the Activities of Some Erythrocyte Antioxidant Enzymes in Patients with Behcet's Disease In order to investigate the effects of reactive oxygen species (ROS), accepted as a factor which may play a role in the pathogenesis of Behcet's disease, on lipid peroxidation and erythrocyte antioxidant defense mechanism; 22 Behcet's patients in active stage of disease and 30 healthy subjects (controls) were included in the study. The levels of malondialdehyde (MDA), one of the endproducts of lipid peroxidation, in plasma and erythrocytes, and the activities of superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px), antioxidant enzymes, in erythrocytes of patients and controls were measured. MDA levels in plasma and erythrocytes were found to be higher in patients than those of controls. Increased SOD and decreased GSH-Px activities were observed in erythrocytes of the patients when compared to controls. In addition, significant and positive correlations were found between plasma and erythrocyte MDA levels in patients and also between MDA and SOD activities in erythrocytes in both patients and controls. On the other hand, there was significant and negative correlation between plasma MDA and erythrocyte GSH-Px in only Behcet's patients. In conclusion, it may be suggested that enhanced production of ROS in Behcet's disease, as reflected by higher plasma and erythrocyte MDA levels, may impair erythrocyte membrane integrity and also may lead to the alterations in erythrocyte antioxidant defense system, as reflected by higher SOD and lower GSH- Px activities in erythrocytes. Key words : Behcet's disease, lipid peroxidation, superoxide dismutase, glutathione peroxidase