Laminektomi sonrası skar dokusunun önlenmesinde seprafilm (HA / CMC) membran ve yağ greftlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 98985
  2. Yazar: YAKUP SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada laminektomi sonrası epidural fibrozise bağlı gelişen skar dokusunun dura ve sinir köklerine olan yapışıklıklarının önlenmesinde seprafilm bioresorbabl membran ve yağ dokusunun etkinliklerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmada 20 adet ağırlıkları 3-4 kg. arasında değişen Yeni Zelenda tipi beyaz, erkek yetişkin tavşanlar kullanıldı. Deneklerin lomber bölgelerine aradaki bir vertebra laminası sağlam kalacak şekilde üç mesafe laminektomi yapıldı. İlk mesafe kontrol, ikinci mesafe otojen yağ grefti, üçüncü mesafe ise seprafilm bioresorbabl membran gurubu olarak belirlendi. Sekiz hafta sonunda deneklere kontrastlı ve kontrastsız MR tetkiki (sagital ve aksiyel planda) yapılarak epidural fibrosis derecelendirmesi yapıldı. MR çekilen tavşanlar kardiak perfuzyon ile sakrifiye edilip laminektomi mesafelerinden aksiyel kesitler alınarak Hematoksilen & Eozin' le boyanıp histolojik olarak incelendi. Laminektomi sahasında epidural fîbrozis MR puanlaması ile değerlendirildiğinde, guruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (pO.001) gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was planned for comparison of the effectiveness of seprafilm bioresorbable membrane and free fat grafts in preventing adhesions of the scar tissue to dura and nerve roots due to epidural fibrosis which developed after laminectomy. 20 New Zealand white, adult, male rabbits weighing 3 to 4 kg were utilized for this study. Subjects underwent a three-level lumbar laminectomy with an intermediate vertebra remaining intactThe highest level served as a control. At the second level a free graft of autologous fat was placed.Third level was determined as the seprafilm bioresorbable membrane group. At the end of eight weeks subjects were assessed for epidural fibrosis by MR analysis with and without contrast (at sagittal and axial plane ). After the sacrification of subjects with cardiac perfusion, the axial sections from the laminectomy levels of the rabbits that had MR analysis were stained by Hematoxylin and eosin and examined histologically. When epidural fibrosis at laminectomy area was assessed by MR scoring it was shown that there was a significant difference between the groups (p\vt