Kıvırcık ve Dağlıç ırkı kuzu derilerindeki kollagen miktarının tayini ve bunun mamul deri üzerine etkisi
The Determination of collagen in Kıvırcık and Dağlıç lamb skins and the influence on finished leather
  1. Tez No: 98988
  2. Yazar: SELVER PAPAKÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN ZOHOURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, ülkemize özgü Dağlıç ve Kıvırcık ırkı kuzu derilerinin sanayii açısından önemli kriterleri esas alınarak, kollagen miktarının tespit edilmesi, kollagen miktarının mamul deri kalitesi üzerine etkisinin farklı ırk, yaş ve cinsiyet gruplarına ait derilerde nasıl değiştiğini belirlemek amaçlanmıştır. Elde edilecek bulgular doğrultusunda kaliteli deri üretimi için en erken kesim yaşının belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada Balıkesir-Kepsut yöresinde besi amacı ile yetiştirilen Dağlıç ve Kıvırcık ırkına ait her bir ırktan 12 dişi, 12 erkek ve 3 aylık ve 6 aylık olmak üzere 2 farklı yaş grubuna ait 2 farklı dönem kuzu derisi kullanılmıştır. Toplam 48 adet kuzu derisi işlenmiştir. Kesim sonucu elde edilen derilerde ıslatma işleminden sonra kollagen, nötralizasyon işleminden sonra kromoksit analizleri ile mamul hale getirildikten sonra fiziksel testler (kalınlık, paralel ve dik uzama, paralel ve dik kopma, sırça çatlaması, deri patlaması ve yırtılma dayanımı) yapılmıştır. Dağlıç ve Kıvırcık ırkına ait kuzu derilerinde gerek ırk ve gerekse cinsiyet bakımından yaşla orantılı olarak kollagen oranının arttığı ve buna bağlı olarak mamul deri kalitesini belirleyen fiziksel dayanım özelliklerinin (özellikle kopmaya, yırtılmaya ve sırça çatlamasına karşı) arttığı dikkate alındığında kaliteli deri üretimi için her iki ırkta da en uygun kesim yaşının 6 aylık yaşta olacağı söylenebilir. 46
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Determination of Collagen in Kıvırcık and Dağlıç Lamb Skins and the Influence on Finished Leathers In this study, determination of collagen in Kıvırcık and Dağlıç lamb skins and its influence on leather quality depending on race, age and sex were studied. The materials were skins of Dağlıç and Kıvırcık Breed for meat and which are native animals for Turkey, giving durable products valued in terms of end use. The aim was to determine earliest possible slaughter age for the best quality leather production according to the outcome. The lambs were chosen from Bahkesir-Kepsut vicinity in the Western Anatolia region. Each breed had 12 males and 12 females slaughtered at the age of 3 and 6 months. Total 48 skins were processed. After the slaughter, the skins were tested for the determination of the amount of collagen after soaking, for the amount of Chromium Oxide after neutralization and for the physical parameters after finishing. The physical parameters studied included the measurement of thickness, parallel and perpendicular elongations and respective tensile strengths, grain cracking, burst strength and tear strength. The results indicated that the amount of collagen increased with age in both sexes and the breeds and in turn, the best slaughter age was concluded to be the 6 months of age for both breeds valued on the finished products in terms of physical parameters, particularly with respect to tensile, tear and grain cracking strengths. 47