Turistik mekân deneyimlerinin fotoğraf üzerinden incelenmesi: Antalya Kaleiçi örneği
Analyzing touristic destination experiences through photographs: The case of Antalya Kaleiçi (Old town)
  1. Tez No: 989878
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HANDAN DAYI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDIKA BENAN ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Turizm, Fine Arts, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
Özet
Turistik destinasyonların hızlı tüketimine dayalı turizm yaklaşımlarının yanı sıra, günümüzde kentin deneyimlenmesinde turistin öznel deneyimini önceleyen anlayışlar giderek önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda turist ve gezgin kavramlarının farkını ortaya koyan; kenti gözlemleyen yaklaşımıyla flâneur (flanör) ve planlayıcı aktif bir rol üstlenen choraster (koro şefi) kavramlarının literatürdeki kullanımları dikkat çekmektedir. Global turizmin yaygınlaşmasının bir sonucu olarak profesyonel rehberlerin yönlendirmeleri ile yapılan hızlandırılmış kent turları, turistlerin pasif izleyiciler olarak kenti yüzeysel şekilde deneyimlemeleriyle sonuçlanmaktadır. Gezginlerin tıpkı bir choraster gibi gerçekleştirdikleri kent gezilerini kendilerinin planladıkları, yerel halk ile etkileşime girdikleri ve bunun sonucunda da kitle turistlerine göre kenti daha derinden deneyimledikleri düşünülmektedir. Araştırmada kitle turistleri ve gezginlerin Antalya Kaleiçi'ndeki turistik mekân deneyimleri incelenerek bu iki turist tanımı arasındaki benzerlik ve farklılıklar analiz edilmiştir. Etkileşimli deneyime dayalı anlayışın olumlu ve olumsuz yönleri ile, yapay olarak sahnelenen kültürel temsillere maruz kalan kitle turistlerinin kentin doğal ve gerçek görünümüne ulaşıp ulaşamadıklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Fotoğrafın, turistik deneyimi görünür kılan bir araç olarak ele alındığı ve turist fotoğrafları üzerinden şekillenen çalışmada, turistik deneyimde mekânla kurulan ilişki bağlamında elde edilen veriler; Urry'nin turist bakışı, MacCannell'in sahnelenmiş otantiklik ve Wearing & Wearing'in choraster kavramları çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi olan bir durum çalışması olup bütüncül çoklu durum deseni kullanılarak yürütülmüştür. Katılımcılar ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler tematik analiz, içerik analizi ve betimsel analize tabi tutulmuş ve karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmada görsel veri kaynağı olarak turist fotoğrafları kullanılmış, veriler görsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bulgular birlikte ele alındığında, çalışmanın amaçları doğrultusunda anlamlı örüntülerin ortaya çıktığı ve kuramsal çerçeveyi desteklediği görülmüştür. Bu bağlamda araştırmanın temel ve tamamlayıcı sorunsallarına yanıt verdiği sonucuna varılmıştır. Antalya Kaleiçi'nin turistik bir bölge olma durumundan daha derin bir değeri içerdiği anlayışı ile gerçekleştirilen bu çalışmanın, saha deneyimini önceleyen yeni turizm anlayışlarına görsel veri sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Alongside tourism approaches based on the rapid consumption of tourist destinations, understandings that prioritise the tourist's subjective experience in experiencing the city are becoming increasingly important today. In this regard, the concepts of flâneur and choraster which highlight the difference between tourists and travellers and are used in the literature to describe the observer and planner approaches to the city, respectively, are noteworthy. As a result of the proliferation of global tourism, accelerated city tours led by professional guides result in tourists experiencing the city superficially as passive observers. It is thought that travellers, much like chorasters, plan their own city tours, interact with the local population and, as a result, experience the city more deeply than mass tourists. The study examined the experiences of mass tourists and travellers at tourist sites in Antalya's Old Town, analysing the similarities and differences between these two tourist categories. It aimed to reveal the positive and negative aspects of an interactive experience-based understanding and whether mass tourists, exposed to artificially staged cultural representations, were able to access the city's natural and authentic appearance. In this study, which considers photography as a tool for making the tourist experience visible and is shaped through tourist photographs, the data obtained in the context of the relationship established with place in the tourist experience are examined within the framework of Urry's tourist gaze, MacCannell's staged authenticity, and Wearing & Wearing's choraster concepts. The research is a case study, a qualitative research method, and was conducted using a holistic multiple case design. The data obtained from semi-structured interviews with participants were subjected to thematic analysis, content analysis, and descriptive analysis, and comparisons were made. Tourist photographs were used as the visual data source in the study, and the data were examined using visual analysis methods. When the findings were considered together, meaningful patterns emerged in line with the objectives of the study and supported the theoretical framework. In this context, it was concluded that the research answered its fundamental and complementary questions. It is thought that this study, conducted with the understanding that Antalya Kaleiçi has a deeper value than just being a tourist area, will provide visual data for new tourism approaches that prioritise field experience.