Entegre eş zamanlı yönetimde disiplinlerarası yaklaşım
Interdisciplinary approach in integrated concurrent management
  1. Tez No: 989879
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN TAŞCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İş süreçlerinin giderek karmaşıklaşması, sürdürülebilir başarı için stratejik ve disiplinlerarası bir yaklaşımı zorunlu kılmaktadır. Verimliliğin sağlanması, işletmelerin ve tedarik zincirlerinin eşzamanlı biçimde entegre yönetimini gerektirir. Bu çalışma, havayolu sektörüne uyarlanmış bir sistem dinamiği modeli aracılığıyla, kritik değişkenlerin bütünleşik biçimde izlenmesini ve yönetsel karar süreçlerine entegre edilmesini amaçlamaktadır. Artan operasyonel karmaşıklık, özellikle tedarik zincirlerinde entegrasyonun stratejik bir gereklilik hâline gelmesine neden olmuştur. Teknolojik ilerlemeler bu süreci desteklemekte, iş akışlarını hızlandırmakta ve riskleri azaltmaktadır. Bu bağlamda geliştirilen Bütünleşik Eşzamanlı Yönetim Modeli, organizasyonel kırılganlıkları tespit etmeyi, riskleri en aza indirmeyi ve verimliliği artırmayı hedeflemektedir. Araştırma, değişkenlerin tanımlanması, ilişkilerin haritalanması, sistem dinamiğiyle analiz edilmesi ve model çıktılarının değerlendirilmesi olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır. Disiplinlerarası veri akışıyla desteklenen yöntem, modelin uygulanabilirliğini güçlendirmiştir. Havayolu sektörü örneği, yüksek düzeyde karmaşıklığı ve entegrasyon ihtiyacını temsil ederek yaklaşımın önemini ortaya koymaktadır. Bulgular, modelin karmaşık karar süreçlerinde etkili bir yönetişim aracı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing complexity of business processes necessitates a strategic and interdisciplinary approach for sustainable success. Ensuring efficiency requires the simultaneous and integrated management of enterprises and supply chains. This study aims to monitor critical variables in an integrated manner and incorporate them into managerial decision-making processes through a system dynamics model adapted to the airline industry. Growing operational complexity has made integration a strategic necessity, particularly within supply chains. Technological advancements support this process by accelerating workflows and reducing risks. In this context, the Integrated Concurrent Management Model is designed to identify organizational vulnerabilities, minimize risks, and enhance efficiency. The research consists of four stages: identifying variables, mapping relationships, analyzing them through system dynamics, and evaluating model outputs. The methodology, supported by interdisciplinary data flows, strengthens the applicability of the model. The airline industry example represents a field characterized by high complexity and integration needs, highlighting the relevance of the proposed approach. The findings indicate that the model can serve as an effective governance tool in complex decision-making processes.