Küçürek hikâyelerle yapılandırılmış metinle öğretim yaklaşımının analitik düşünme, yaratıcı okuma algısı, okuma tutumu ve anlamaya etkisi
The effect of a text-based instructional approach structured with flash fiction on analytical thinking, creative reading perception, reading attitude, and comprehension
- Tez No: 989877
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE VARIŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, küçürek hikâyelerle yapılandırılmış metinle öğretim yaklaşımının 7. Sınıf öğrencilerinin analitik düşünme becerisi, yaratıcı okuma algısı, okuma tutumu ve okuduğunu anlama düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Giresun ili Görele ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 50 (25 deney, 25 kontrol) 7. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. 7 hafta (14 ders saati) süren uygulama sürecinde, deney grubuna araştırmacı tarafından küçürek hikâyeler temel alınarak hazırlanan etkinlikler uygulanırken kontrol grubunda mevcut Türkçe Dersi Öğretim Programı sürdürülmüştür. Veriler;“Analitik Düşünme Becerisi Ölçeği”,“Yaratıcı Okuma Algısı Ölçeği”,“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda, küçürek hikâyelerle yapılan öğretimin uygulandığı deney grubunun analitik düşünme, yaratıcı okuma algısı, okuma tutumu ve okuduğunu anlama son test puanlarının kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu (p<.05) belirlenmiştir. Etki büyüklüğü analizleri, uygulamanın özellikle yaratıcı okuma algısı ve okuma tutumu üzerinde“çok yüksek”düzeyde etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Küçürek hikâyelerle yapılandırılmış öğretim sürecinin, öğrencilerin analitik düşünme gibi üst düzey bilişsel becerilerinin yanı sıra yaratıcı okuma algısı ve okuma tutumu gibi duyuşsal özelliklerini geliştirmede geleneksel yöntemlere göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of a text-based instructional approach structured with flash fiction on seventh-grade students' analytical thinking skills, creative reading perception, reading attitudes, and reading comprehension levels. The study employed a quasi-experimental design with a pretest–posttest matched control group, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 50 seventh-grade students (25 in the experimental group and 25 in the control group) enrolled in a public middle school in the Görele district of Giresun province during the 2023–2024 academic year.During the seven-week (14 class hours) implementation process, activities prepared by the researcher based on flash fiction were applied to the experimental group, while the existing Turkish Language Curriculum was followed in the control group. The data were collected using the“Analytical Thinking Skills Scale”,“Creative Reading Perception Scale”,“Reading Attitude Scale”, and“Reading Comprehension Achievement Test”. The results indicated that the post-test scores of the experimental group in analytical thinking, creative reading perception, reading attitude, and reading comprehension were statistically significantly higher than those of the control group (p < .05). Effect size analyses showed that the intervention had a“very high”level of effect, particularly on creative reading perception and reading attitude. Overall, the findings suggest that an instructional process structured with flash fiction is more effective than traditional methods in developing students' higher-order cognitive skills and affective traits, such as creative reading perception and reading attitude.