Patlayıcı madde yüklü insansız hava aracı saldırılarında tercih edilen patlayıcıların patlama öncesi/sonrası kimyasal analizi
Pre/post-explosion chemical analysis of explosives preferred in explosive laden unmanned aerial vehicle attacks
  1. Tez No: 989923
  2. Yazar: HAKAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ŞATIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Hayatın her alanında olduğu gibi ulusal ve uluslararası güvenlik alanlarında da gelişen teknolojinin etkilerini görmek kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle havacılık sektöründeki hızlı gelişim ve değişimler insansız sistemlere olan ilgiyi artırmış ve bu da terör örgütleri ile Devlet Dışı Silahlı Aktörlerin (DDSA) bu kabiliyeti kazanmaya yönelik merakını artırmıştır. İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin (İHAS) suç ve terör örgütlerince keşif ve gözetleme yapmak, top atışlarını hedefe yönlendirmek ve el yapımı patlayıcı madde (EYP) ile tadil ederek saldırı girişimlerinde bulunmak maksadıyla tercih edildikleri kayda geçmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden bu gelişmeler, gerçekleşmiş veya gerçekleşebilecek saldırıların aydınlatılması açısından kriminal birimlere yeni inceleme ve analiz yöntemleri kazanımını zorunlu kılmıştır. İHA'larla yapılan saldırılar sonrası patlayıcı maddelerin varlığının ve özellikle patlama sonrası tespitinin zor olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışması kapsamında LC/MS-MS ile 11 farklı patlayıcı maddenin bir arada kalitatif analizi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışma süresince, Atmosferik Basınçta Kimyasal İyonizasyon (APCI) yöntemi seçilerek, çoklu reaksiyon izleme modunda (MRM, Multiple Reaction Monitoring) negatif iyonlar izlenmiştir. Kromatografik kolonda patlayıcı maddelerin ayrılması ve tayini 11 dk gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında RDX ve TNT'ye ait sonuçlar verilmiş olup, RDX için alıkonma zamanı 8.2 dk, TNT için 9.7 dk olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yöntem ile olay yerinden alınan iki farklı numune analiz edilmiştir. Bu numunelerin birincisi, saldırı amaçlı kullanılmış patlayıcı yüklü İHA üzerinden alınan numune, diğeri ise kontrollü bir şekilde düşürülen İHA'nın patlaması sonucu patlama çukurundan alınan toprak numunesidir. Her iki numunede de RDX ve TNT olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is inevitable to see the effects of developing technology in the fields of national and international security, as in all areas of life. Especially the rapid developments and changes in the aviation industry have increased the interest in unmanned systems and this has increased the curiosity of terrorist organizations and non-state armed actors (NSAA) to gain this capability. As a result of this change in the conflict environment, it has been recorded that Unmanned Aircraft Systems (UAS) are preferred by criminal and terrorist organizations for reconnaissance and surveillance, directing artillery fire to the target and attempting attacks by modifying them as Improvised Explosive Devices (IED). These developments, which threaten our national security, have necessitated the acquisition of new investigation and analysis methods for forensic units in order to illuminate the attacks that have occurred or may occur. It is known that the presence of explosive materials after attacks with UAVs, and especially after the explosion, is difficult to detect. Within the scope of this thesis, a new method has been developed for the combined qualitative analysis of 11 different explosive substances with LC/MS-MS. During the study, negative ions were monitored in Multiple Reaction Monitoring mode (MRM) by choosing the chemical ionization (APCI) method at atmospheric pressure. Separation and determination of explosives in the chromatographic column was carried out in as little as 11 minutes. Within the scope of the study, the results of RDX and TNT were given, and the retention time was determined as 8.2 min for RDX and 9.7 min for TNT. With the developed method, two different samples taken from the crime scene were analyzed. The first of these samples is the sample taken from the explosive-laden UAV used for offensive purposes, and the other is the soil sample taken from the explosion pit as a result of the explosion of the UAV that was dropped in a controlled manner. RDX and TNT were detected in both samples.