El-Harrânî Nisbesiyle anılan Arap dili edebiyatçıları ve dil bilginleri
The Arab linguists and literary scholars bearing the Nisba al-Harrânî
- Tez No: 989934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BAĞMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“el-Harrânî”nisbesiyle anılan Arap dili edebiyatçıları ile dil bilginlerini tarihsel, ilmî ve edebî bakımdan incelemeyi amaçlamaktadır. Harran, Emevîler döneminden itibaren önemli bir ilim merkezi hâline gelmiş; özellikle Abbasîler ve sonrasında Hanbelî geleneğin etkili olduğu dönemlerde Arap dili ve edebiyatı alanında birçok âlim yetiştirmiştir. Bu bağlamda çalışma, Harran kökenli veya orada yetişmiş olan nahivciler, lugat âlimleri, edebî şahsiyetler ve şairleri kapsamakta; bu isimlerin ilmî silsileleri, eserleri ve Arap dilinin gelişimine katkıları ele alınacaktır. Bu araştırma, Harran'ın dil ilimleri tarihinde üstlendiği rolü daha görünür kılmayı ve Arap dili edebiyatı çalışmalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Arab linguists and literary scholars known by the nisbah“al-Harrânî”from historical, scholarly, and literary standpoints. Harran emerged as a significant center of learning starting from the Umayyad era. It particularly produced numerous scholars in the field of Arabic language and literature during the Abbasid period and in subsequent epochs influenced by the Hanbalî tradition. Consequently, this work encompasses grammarians, lexicographers, literary figures, and poets who either originated from or were educated in Harran. The research will delve into their scholarly lineages, their written works, and their contributions to the evolution of the Arabic language. The ultimate goal of this investigation is to underscore Harran's critical role in the history of linguistic sciences and to contribute substantially to the existing body of Arabic language and literature studies.