Düşük E vitaminli diyetle beslenen tavşanların aortalarında gözlenen değişiklikler
Spontenous changes in the aortas of vitamin E deficient rabbits
- Tez No: 98996
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
2. ÖZET I Ateroskleroz gelişimi, düz kas hücre çoğalmasının merkezi bir rol üstlendiği ve birden fazla faktöre bağlı bir süreçtir. Bazı yayınlar, bu süreçte başta oksitlenmiş düşük dansiteii lipoproteinler olmak üzere oksidatif mekanizmaların varlığına işaret etmektedir. Ayrıca, bazı epidemiyolojik çalışmalar da E vitamini gibi antioksidanların diyetle fazlaca alımı veya yüksek serum düzeyleri ile iskemik kalp hastalıkları arasında ters bir orantı olduğunu göstermiştir. Son çalışmalardan
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY SPONTANEOUS CHANGES IN THE AORTAS OF VITAMIN E DEFICIENT RABBITS. The development of atherosclerosis is a multifactorial process in which the proliferation of smooth muscle cells play a central role. Numerous studies have suggested the involvement of oxidative processes in the pathogenesis of atherosclerosis and especially of oxidised low density lipoprotein. Furthermore, some epidemiological studies have shown an association between high dietary intake or high serum concentrations of antioxidants like vitamin E and lower rates of ischemic heart disease. Recently, the Cambridge Heart Antioxidant Study (CHAOS) reported strong protection by high vitamin E doses against the risk of fatal and non fatal myocardial infarction. On the other hand, it has been shown in cell culture and animal studies that cc-tocopherol inhibits smooth muscle cell proliferation and prevents atherosclerosis. Those studies also pointed out that these effects are via inhibition of protein kinase C (PKC) activity. Since other antioxidants such as p-tocopherol and probucol, were not inhibitory in culture and in animals, the effect of cc-tocopherol was considered to be due to a mechanism beyond its anti-oxidant properties and most likely via PKC pathway, an intracellular signal transduction mechanism. In this study, we invastigated whether vitamin E deficiency cause any spontenous changes in rabbit aorta or not. White male rabbits (2-4 months old) were fed on a vitamin E deficient diet. A parallel group was fed on the same diet plus 50 mg/kg/day vitamin E i.m. for 6 months. The role of vitamin E in the development of spontaneous changes in aorta was investigated both in vivo with Doppler ultrasonography and ex vivo at microscopic and molecular (protein kinase C activity) levels. The aortas of the rabbits from the vitamin E deficient group not only showed some atherosclerotic changes and lesions - detected by Doppler ultrasonography and microscopic examination -, but an elevated protein kinase C activity. The results also suggest that vitamin E protects against the spontaneous development of atherosclerotic changes in aorta by a mechanism involving protein kinase C pathway inhibition.