Esansiyel hipertansiyon ve iskemik kalp hastalığında nitrik oksitin antioksidan savunma sistemleri ile ilişkisi
Relationship between nitric oxide and antioxidant defence systems in essential hypertension and ischemic heart disease
- Tez No: 98995
- Danışmanlar: PROF.DR. ARZU SEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
88 ÖZET İskemik kalp hastalığında ve esansiyel hipertansiyonda oksidanlar ve antioksidanlar arasındaki hassas dengenin bozulduğu, lipid peroksi- dasyonunun arttığı ve oksidatif stres tablosunun ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında iskemik kalp hastalığı olan 15 hastada, kalsiyum kanal bloken kullanan 15 hasta ve anjiotensin konverting enzim (ACE) inhibitörü kullanan 15 hasta olmak üzere toplam 30 esansiyel hipertansiyonlu hastada ve 15 sağlıklı kontrol grubunda endotel bağımlı gevşeme faktörü nitrik oksit(NO)'in stabil metabolitleri olan N02 +N03 ve hücresel lipooksidatif hasann bir göstergesi olan tiobarbitürik asitle reaksiyonlaşan maddelerin (TBARS) plazma değerlerini ve antioksidan savunma sistemi bileşenlerinden glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve CuZn süperoksit dismutaz (CuZn SOD) ile glutatyon(GSH)'un eritrosit düzeylerini tayin ettik ve aralarındaki ilişkiyi inceledik.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY It is known that the delicate balance between oxidants and antioxidants is perturbed, lipid peroxidation is increased and oxidative stress is manifest in ischemic heart disease and essential hypertension. In this study; we analysed N02 +N03 as stable metabolites of nitric oxide (NO) and thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) as a marker of cellular lipooxidative damage in plasma and antioxidant status markers namely glutathione peroxidase (GSH-Px), CuZn superoxide dismutase (CuZN SOD) and glutathione (GSH) in erythrocytes and investigated the relationship between these parameters.