İnsüline bağımlı olmayan diabetik hastalarda iz element (Cu, Zn, Fe, Cr, Mn) mineral (Mg, K), total sialik asit ve lipid-bağlı sialik asit düzeylerinin araştırılması
Investigation of trace elements (Cu, Zn, Fe, Cr, Mn), minerals (Mg, K), total sialic acid and lipid-bound sialic acid levels in patients with non-insulin dependent diabetes
  1. Tez No: 98999
  2. Yazar: SUAT EKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET İNSULİNE BAĞIMLI OLMAYAN DIABETTK HASTALARDA İZ ELEMENT (Cu, Zn, Fe, Cr, Mn), MİNERAL (Mg, K), TOTAL Sİ ALİK ASİT VE LİPİD-BAĞLI SİALİK ASİT DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Diabetes mellitus, insülinin kısmen veya tamamen eksikliği ve insülin rezistansı ile karakterize karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasının bozulduğu kronik bir hastalıktır. Diabet, pankreasta yeterince insülin salınımı olmadığında veya vücut hücreleri insüline karşı direnç gösterdiğinde oluşabilir. Diabetes mellitusta susama, poliüri, bulanık görme ve kilo kaybı gibi belirgin semptomlar mevcut olabilir. İz elementler birçok temel metabolik döngülerde önemli fonksiyonlara sahip olduklarından dolayı diabetes mellitusun klinik yönü ve etyolojisinde önemli rolleri vardır. Birçok iz element ve mineral metabolizmasındaki değişiklikler, bozulmuş insülin salınımı, insülin rezistansı ve glukoz intoleransı ile ilişkilidir. İnsan plazmasındaki sialik asitin büyük bir miktarı orosomukoid, ocı-antitripsin, haptoglobin, seruloplazmin, fibrinogen, kompleman proteinleri ve transferinde bulunur. Bu sialilenmiş glikoproteinlerin bazılarına akut faz reaktantlan denir. Diabetes mellitusta, bunların konsantrasyonları artar. Bu çalışma Nisan-Kasım 1999 tarihleri arasında yaşlan 35-86 (56.97 ± 0.67) olan 200 NIDDM'li hasta (108 kadm ve 92 erkek) ile yaşlan 37-80 (55.38 ± 1.27) 50 (29 kadm ve 21 erkek) sağlıklı denek kullanılarak yapıldı. Çalışmanın amacı insüline bağımlı olmayan diabetli hastalarda sialik asit, lipid- bağlı sialik asitin durumunu incelemek, aynı zamanda sialik asitin iz element ve mineral yönden ilişkisi ve diabetin tanısında kullanılabilecek sialik, lipid-bağlı sialik asit ve iz element oranlannı değerlendirmektir. Yapılan araştırmalarda bazı iz element oranlarının ve sialik asit mineral ilişkilerini NIDDM'li hastalarda değerlendiren herhangi bir çalışmaya rastlanmaması nedeniyle bulunan sonuçların ilerideki çalışmalara yön vermesi de hedeflenmiştir. 200 insüline bağımlı olmayan diabetli hasta 50 sağlıklı denek ile karşılaştırıldı. Bulunan sonuçlara göre, glukoz, total sialik asit, lipid-bağlı sialik asit konsantrasyonlan kontrollerden anlamlı (pO.0001) olarak yüksekti. Aynca, bakır (p0.1) düzeyinde anlamlı olmayan bir artış, Cu/Fe oram (p>0.05) düzeyinde anlamlı olmayan bir azalma gözlendi. 108 insüline bağımlı olmayan diabetli kadm hasta 29 sağlıklı denek ile karşılaştırıldı. Bulunan sonuçlara göre, glukoz, total sialik asit, lipid-bağlı sialik asit konsantrasyonlan kontrollerden anlamlı (pO.0001) olarak yüksekti. Aynca, bakır (p>0.1) düzeyinde anlamlı olmayan bir artış, çinko (p0.1) düzeyinde anlamlı olmayan bir azalma, manganez (pO.0001) düzeyinde anlamlı artış, magnezyum 134(p0.05) düzeyinde anlamlı olmayan bir artış, BUN (pO.0001) düzeyinde anlamlı bir artış, Zn/Cu oranı (p0.1) düzeyinde anlamlı olmayan bir artış, Cu/Fe oranı (p>0.05) düzeyinde anlamlı olmayan bir azalma gözlendi. 92 insüline bağımlı olmayan erkek hasta 21 sağlıklı denek ile karşılaştırıldı. Bulunan sonuçlara göre, glukoz, total sialik asit, lipid-bağlı sialik asit konsantrasyonlan kontrollerden anlamlı (p0.1) düzeyinde anlamlı olmayan bir azalma, kolesterol (p=0.0001) düzeyinde anlamlı bir artış, BUN (p0.1) düzeyinde anlamlı olmayan bir artış, Cu/Fe oram (p>0.1) düzeyinde anlamlı olmayan azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF TRACE ELEMENTS (Cu, Zn, Fe, Cr, Mn), MINERALS (Mg, K), TOTAL SIALIC ACID AND LDPDD-BOUND SIALIC ACID LEVELS IN PATD2NTS WITH NON-INSULIN DEPENDENT DIABETES MELLITUS Diabetes mellitus is a chronic disorder characterized by an absolute or relative deficiency of insulin, insulin resistance and disturbance of carbohydrate, fat and protein metabolism. Diabetes may occur when the pancreas does not secrete enough insulin or cells of the body become resistant to insulin. Diabetes mellitus may present with characteristic symptoms such as; thirst, polyuria, blurring vision and weight loss. Because trace elements have important functions in many basic metabolic pathways, they play important role on the etiology and clinical course of diabetes mellitus. Alterations in the metabolism of several trace elements and minerals associate with impaired insulin release, insulin resistance and glucose intolerance. In human plasma, large amount of sialic acid is found in orosomucoid, ai antitrypsin, haptoglobin, ceruloplasmin, fibrinogen, complement proteins and transferrin. Some of these sialylated glycoproteins are called acute phase reactants, and in diabetes mellitus, such substances rapidly increase. This study was carried out during summer and autumn time of 1999 (April to November) and included 200 non-insulin dependent diabetes mellitus patients (92 men and 108 women) aged 35-86 (56.97 ± 0.67) and 50 healthy subject (21 men and 29 women) aged 37-80 (55.38 ± 1.27). The purpose of this study was to examine the total sialic, lipid-bound sialic acid, trace elements and minerals status, their correlations and use in the diagnose of non- insulin dependent diabetes mellitus. This study is the first one to evaluate the correlation between sialic acid and minerals and trace elements ratio in NIDDM. Therefore it will open a door for future studies. Firstly the results of 200 non-insulin dependent diabetes mellitus patients were compared to those of 50 healthy subjects. Glucose, total sialic acid and lipid-bound sialic acid concentrations were significantly (pO.OOOl) higher in diabetic group than those of controls. Moreover copper was significantly (p0.1) higher, Cu/Fe ratio was not significantly (p>0.05) lower than those of controls. Secondly, the results of 108 non-insulin dependent diabetes mellitus female patients were compared to those of 29 healthy subjects. Glucose, total sialic acid and lipid-bound sialic acid concentrations were significantly (p0.1) higher, zinc was significantly (p0.1) lower, manganese was significantly (pO.OOOl) higher, magnesium 136was significantly (p0.05) higher, BUN was significantly (p0.1) higher, Cu/Fe ratio was not significantly (p>0.05) lower than those of controls. Lastly, the results of 92 non-insulin dependent diabetes mellitus male patients were compared to those of 21 healthy subjects. Glucose, total sialic acid and lipid- bound sialic acid concentrations were significantly (pO.OOOl) higher than those of controls. Moreover copper was significantly (p0.1) lower, cholesterol was significantly (p=0.0001) higher, BUN was significantly (p0.1) higher, Cu/Fe ratio was not significantly (p>0.1) lower than those of controls.