Hava ulaşımının uluslararası rejiminin gelişimi
The development of international air transportation regime
  1. Tez No: 989996
  2. Yazar: RAMIZ AMRAHOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sivil Havacılık, Law, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, uluslararası hava ulaşımının hukuki rejiminin tarihsel gelişimini ve dönüşüm süreçlerini incelemektedir. Başlangıçta egemenlik ilkesine dayalı, devletler arası ikili anlaşmalarla şekillenen hava taşımacılığı düzeni, zamanla küresel ekonomik dinamiklerin ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle daha açık ve rekabetçi bir yapıya evrilmiştir. Devlet müdahalesinin yoğun olduğu geleneksel model, zamanla liberal politikaların etkisiyle değişmiş; hava yolu şirketlerinin faaliyetlerini serbestçe yürütebildiği daha esnek ve rekabet odaklı bir rejim ortaya çıkmıştır. Bu dönüşüm sürecinde hem ekonomik hem siyasi faktörler etkili olmuş, uluslararası iş birlikleri ve bölgesel entegrasyon yapıları bu süreci hızlandırmıştır. Ayrıca, hava yolu şirketlerinin kendi aralarında geliştirdiği stratejik iş birlikleri, kod paylaşımı uygulamaları ve merkez bağlantılı uçuş sistemleri gibi ticari düzenlemeler de bu rejim değişimini desteklemiş, yolcu hizmetlerinde standartlaşma ve operasyonel verimlilik sağlamıştır. Çalışmada, bu gelişmelerin uluslararası hukuk düzenine ve egemenlik kavramına etkisi de ele alınmakta; geleneksel korumacı yaklaşımlar ile serbestleşme yanlısı modern politikalar arasındaki dengenin evrimi analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development and transformation processes of the legal regime of international air transport. The air transport order, which was initially shaped by bilateral agreements between states based on the principle of sovereignty, has evolved into a more open and competitive structure with the effect of global economic dynamics and technological developments over time. The traditional model, in which state intervention is intense, has changed over time with the influence of liberal policies; A more flexible and competition-oriented regime has emerged in which airlines can freely carry out their activities. Both economic and political factors have been effective in this transformation process, and international cooperation and regional integration structures have accelerated this process. In addition, commercial arrangements such as strategic collaborations, code-sharing practices and hub-connected flight systems developed by airline companies have also supported this regime change and provided standardization and operational efficiency in passenger services. In the study, the impact of these developments on the international legal order and the concept of sovereignty is also discussed; The evolution of the balance between traditional protectionist approaches and modern liberalization policies is analysed.