Sivil havacılık sektörünün tarihsel gelişimi ve ekonomik krizlerin havacılık sektörüne etkileri
Historical development of civil aviation sector and effects of economic crises on aviation sector
  1. Tez No: 575610
  2. Yazar: MERVE SUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sivil Havacılık, Economics, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte sivil havacılık sektörü de hızlı bir gelişim göstermektedir. Ticaretin gelişmesi ve uluslararası düzeye gelmesi, havayolunun daha hızlı ve güvenilir olması gibi nedenlerle hava yolu ulaşımının gelişmesine önem verilmiştir. Bu çalışmanın amacı; Dünyada ve Türkiye'de sivil havacılık sektörünün tarihsel gelişimini incelemek, mevcut durum, karşılaşılan sorunlar ve gelecek yıllardaki muhtemel durumları öngörmektir. Hava taşımacılığı sektörü küresel ekonomik gelişmelerle son derece yakın ilişkilidir. Ekonomik kriz ve hava taşımacılığı sektörü ile etkileşimi konusunda literatür taranmış ve konu ile ilgili yayın ve çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışmada, ekonomik krizlerin dünya ekonomilerine ve Türkiye ekonomisine etkileri, ardından küresel hava taşımacılığı endüstrisine ve Türkiye'de hava taşımacılığı sektörüne etkileri değerlendirilmek suretiyle, genelden özele doğru bir yöntem izlenmiştir. Küresel finans krizlerin Türkiye'de hava taşımacılığı sektörüne etkileri; yolcu trafiği, yük trafiği ve uçak trafiği ile ticari hava taşımacılığı işletmelerinin seçilmiş finansal verileri ve Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı verileri aracılığıyla araştırılmıştır. Analiz ve değerlendirmeler neticesinde, küresel kriz döneminde Türkiye'de hava taşımacılığı sektörünün büyüme hızı düşse dahi, alınan önlemler, coğrafi ve bölgesel koşullar, demografik faktörler vs. nedeniyle sektörün küresel endüstrinin aksine büyümeye devam ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil aviation sector is rapidly growing with the rapid development of technology. Growth of trade between countries and such as the fact that air tarnsportation is safe and fast have increased the interest in air transportation. The purpose of this study is to examine the recent developments in the civil aviation sector in the world and in Turkey, to anticipate the current situation, the problems encountered and the possible future situations. Air transport industry is closely related to global economic developments. The literature on the economic crisis and the interaction with the air transport industry was searched and relevant publications and studies were examined. In this study a method followed from general to specific by evaluating firstly the effects of the global financial crisis on world economy and on Turkish economy and then on global air transport industry and on air transport industry in Turkey. The effects of the 2008 global financial crisis on air transport industry in Turkey were examined by way of passenger traffic, load traffic and air traffic indicators, selected financial indicators of commercial air transport operators and the data of Turkish Airlines Corporation operator. As a result of the analyzes and evaluations, it has been understood that even if the growth rate of the air transport industry in Turkey has decreased in the global crisis period, the industry continues to grow unlike the global industry thanks to measures taken, geographical and regional conditions, demographic factors etc.