Kimlik liderlik modeli ve grup dinamiklerinden hareketle göçmenlere yönelik tutumların incelenmesi
Examination of attitudes towards immigrants based on the identity leadership model and group dynamics
- Tez No: 989997
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKFIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, siyasi liderlerin sığınmacılarla ilgili nasıl bir kimlik liderliği ve grup çıkarı, grup normu ve grup kapsayıcılığı bakımından nasıl bir grup süreci yürüttükleri; ev sahibi topluluk üyelerinin, siyasi liderlerinin sığınmacılarla ilgili yürüttükleri bu kimlik liderliklerine ve grup süreçlerine yönelik değerlendirmelerinin, kendi tutumlarına olan etkilerini incelemektir. Bu amaçla, Suriyeli sığınmacılara yönelik birbirini tamamlayan iki çalışma yapılmıştır. İlk çalışmada, iktidar ve ana muhalefet partisi liderlerinin sığınmacılar hakkındaki konuşmaları tematik analizle incelenmiştir. Analiz sonuçları, iktidar partisi liderinin kimlik girişimciliğini vurguladığını ve sığınmacıları destekleyici grup normlarını ön plana çıkardığını; ana muhalefet liderinin ise kimlik ilerleticiliği üzerinde durduğunu ve sığınmacıları grup çıkarları bağlamında değerlendirdiğini göstermektedir. İkinci çalışmada, 18 yaş üstü 312 ev sahibi topluluk üyesiyle online anket yapılmıştır. Siyasi liderlerin kimlik liderlikleri ve grup süreçleri çerçevesinde, ev sahibi topluluk üyelerinin entegrasyona yönelik tutumları ve lidere verilen destek, algılanan lider başarısı ve etkililiği incelenmiştir. Düzenleyici regresyon analizi sonuçlarına göre, siyasi liderlerin ülke çıkarlarını koruduğu algısı (grup çıkarı) ve kapsayıcı tutumları (grup kapsayıcılığı) ile katılımcıların entegrasyona yönelik tutumları arasındaki ilişkide liderin kimlik liderliği düzenleyici bir rol oynamıştır. Ayrıca, siyasi liderlerin grup çıkarı, grup normu ve kapsayıcılığı bakımından algılanmaları ile liderlere verilen destek, algılanan lider başarısı ve etkililiği arasındaki ilişkide de algılanan kimlik liderliğin düzenleyici bir rolü olduğu görülmüştür. Sonuçlar, kuramsal ve uygulamaya dönük etkileri bakımından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how political leaders conduct identity leadership and group processes in terms of group interest, norm, and inclusivity concerning asylum seekers. Additionally, it examines how host community members evaluate their leaders' identity leadership and group processes related to asylum seekers, and how these evaluations influence their own attitudes. To this end, two complementary studies focusing on Syrian asylum seekers were conducted. In the first study, the speeches of the leaders of the ruling party and the main opposition party regarding asylum seekers were examined using thematic analysis. The findings reveal that the ruling party leader emphasized identity entrepreneurship and foregrounded supportive group norms for asylum seekers, while the opposition leader focused on identity advancement and evaluated asylum seekers in the context of group interests. The second study involved an online survey with 312 host community members aged 18 and above. It examined host community members' attitudes towards integration, support for leaders, and perceived leader success and effectiveness within the framework of political leaders' identity leadership and group processes. According to the results of a moderated regression analysis, the leader's identity leadership played a moderating role in the relationship between the perception that political leaders protect national interests (group interest) and their inclusive attitudes (group inclusivity), and participants' attitudes toward integration. Furthermore, perceived identity leadership also acted as a moderator in the relationship between the evaluation of political leaders based on group interest, norms, inclusivity, and the support for leaders, perceived success, and effectiveness. The findings are discussed in terms of their theoretical and practical implications.