Makine öğrenmesi ile basketbolda pozisyona dayalı kümeleme
Position based clustering in basketball with machine learning
  1. Tez No: 990009
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞRI KUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Bilim Dalı
Özet
Modern basketbolda, geleneksel beş pozisyonlu sınıflandırma sistemi oyun yapısının temelini oluştursa da zamanla gelişen pozisyon içi oyuncu çeşitliliğini ve farklı oyun tarzlarını kapsamlı bir şekilde karakterize etmekte yetersiz kalabilmektedir. Bu tez çalışması; oyun kurucu (PG), şutör gard (SG), kısa forvet (SF), uzun forvet (PF) ve pivot (C) geleneksel pozisyonlarını dikkate alarak oyuncuları gelişmiş istatistiksel ölçütler ve beşli kadro verileriyle analiz eden bir pozisyona dayalı kümeleme yöntemi önermektedir. NBA analiz literatüründe yeterince incelenmemiş bir yöntem olan İkiye Ayıran K-ortalamalar algoritması kullanılarak, 2007-2024 yılları arasındaki 15 sezonluk veriler doğrultusunda, her pozisyon için normalleştirilmiş gelişmiş istatistiklerle oyuncu kümeleri oluşturulmuştur. Küme sayılarının belirlenmesinde 28 farklı küme geçerlilik indeksi birlikte değerlendirilerek en uygun küme sayıları belirlenmiştir. Çalışma, sadece oyuncuların kümelenmesini değil, aynı zamanda bu kümelerin beşli kadro metrikleri üzerindeki etkilerini de analiz ederek farklı oyuncu tiplerinin takım stratejisine nasıl katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca İkiye Ayıran K-ortalamalar algoritmasının efektifliği, literatürde daha yaygın olarak kullanılan Hiyerarşik Kümeleme algoritması ile kıyaslanmıştır. Bu tez, yorumlanabilir ve uygulanabilir bir pozisyona dayalı kümeleme yaklaşımı sunarak farklı oyuncu profillerini belirlemek ve bu oyuncu profillerinin takım yapısına etkisini daha iyi anlamak adına spor analitiği alanına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In modern basketball, although the traditional five-position classification system forms the foundation of the game structure, it has become insufficient to comprehensively characterize the growing diversity of players within positions and the variety of playing styles that have evolved over time. This thesis proposes a position-based clustering method that analyzes players using advanced statistical metrics and five-man lineup data, while considering the traditional positions of point guard (PG), shooting guard (SG), small forward (SF), power forward (PF), and center (C). By employing the Bisecting K-means algorithm, which has been relatively underexplored in the NBA analytics literature, player clusters were formed for each position based on normalized advanced statistics covering 15 seasons from 2007 to 2024. To determine the number of clusters, 28 different cluster validity indices were jointly evaluated to identify the most optimal cluster configurations. Beyond clustering players, the study also examines how these clusters influence five-man lineup metrics, thereby revealing how different player types contribute to team strategies. Furthermore, the effectiveness of the Bisecting K-means algorithm is compared with the more commonly used Hierarchical clustering method. This thesis contributes to the field of sports analytics by presenting an interpretable and applicable position-based clustering approach aimed at identifying diverse player profiles and better understanding their impact on team composition.