Avrupa'ya Arap göçünün nedenleri, süreci ve gelecek perspektifi
The causes, process, and future perspective of Arab migration to Europe
- Tez No: 990032
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Arapların Avrupa'ya göçünü çok katmanlı bir yapı perspektifinden incelemektedir. Çalışma, göç dinamiklerini açıklamak için Orta Doğu'daki sosyal, siyasal ve ekonomik yapıları analiz etmektedir. Sosyal Yapı bağlamında, keskin sınıfsal eşitsizlikler, kimlik temelli ayrımcılık ve kırsal-kentsel bölünmeler dışlanmışlık hissi yaratmaktadır. İletişim devrimiyle artan göreli yoksunluk farkındalığı, özellikle genç nesilleri daha iyi bir yaşam arayışıyla Avrupa'ya yönlendirmektedir. Siyasal Yapı açısından, demokratik yönetişimin yokluğu, güvenlik elitlerinin egemenliği ve devlet kurumlarının aşınması toplumsal güveni zayıflatmıştır. Suriye iç savaşı ve Irak işgali gibi silahlı çatışmalar kitlesel zorunlu göç olgusunu tetiklemiştir. Bu siyasal kriz, göçü varoluşsal bir eylem haline getirmiştir. Ekonomik Yapı yüksek işsizlik, zayıf sanayileşme ve rant ekonomisine bağımlılıkla karakterizedir. Göç-havale modeli aracılığıyla Arap iş gücü köken ülkeleri desteklemekte, ancak bu ülkelerin Batı ekonomilerine bağımlılığını pekiştirmektedir. Neoliberal dönüşümler gelir uçurumunu derinleştirerek göçü rasyonel bir ekonomik seçenek yapmıştır. Tez, Golan Tepeleri örneğini 1967 işgali sonrası sistematik tehcir ve yıkımla birlikte tarihsel bir zorunlu göç vakası olarak incelemektedir. Almanya, Fransa ve İsveç'teki Golanlı diasporaların deneyimleri, entegrasyon ve kimlik inşası açısından analiz edilmiştir. Araştırma, göçü yalnızca bir nüfus krizi değil, modern çağın karmaşık bir olgusunun yansıması olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines Arab migration to Europe from a multi-layered structural perspective rather than a one-dimensional approach. The study analyzes social, political, and economic structures in the Middle East to explain migration dynamics. Regarding Social Structure, sharp class inequalities, identity-based discrimination, and rural-urban divisions create a sense of exclusion. Growing awareness of relative deprivation amplified by the communication revolution, particularly among young generations, directs people toward Europe in search of a better life. From a Political Structure perspective, the absence of democratic governance, the dominance of security elites, and the erosion of state institutions have weakened social trust. Armed conflicts such as the Syrian civil war and the invasion of Iraq have triggered mass forced displacement. This political crisis transforms migration into an existential act rather than merely a security-seeking measure. The Economic Structure is characterized by high unemployment, weak industrialization, and dependence on a rentier economy. Through the migration-remittances model, Arab labor supports countries of origin while simultaneously reinforcing their dependence on Western economies. Neoliberal transformations have deepened income disparities, making migration a rational economic option. The thesis examines the Golan Heights as a historical case of forced displacement following the 1967 occupation, marked by systematic expulsion and destruction. The experiences of Golan diaspora communities in Germany, France, and Sweden are analyzed regarding integration and identity construction. The research evaluates migration not merely as a demographic crisis but as a reflection of the complex phenomena of the modern age.